Diabetici, najmä seniori, si pri súčasnom nastavení systému nemôžu dovoliť znášať enormné finančné zaťaženie na doplatkoch za lieky.
Konštatoval to prezident OZ Zväz diabetikov Slovenska Jozef Borovka s tým, že diabetes so sebou prináša tzv. pridružené ochorenia, akými sú vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, ochorenia srdca, očí, obličiek či celiakiu.
„Najmä v poslednej dobe je podiel doplatkov taký veľký, že mnohí diabetici už nie sú schopní uniesť takúto finančnú záťaž,“ uviedol v tlačovej správe.
Ľahšie štádiá pod všeobecných lekárov
Následkom podľa Borovku býva vynechávanie niektorých liečiv, čo vedie k zhoršovaniu zdravotného stavu pacienta a následným ťažkým komplikáciám, akými sú diabetická noha, zlyhávanie obličiek, zhoršovanie videnia, infarkty a mozgové porážky.
Ďalším problémom je podľa prezidenta OZ Zväz diabetikov Slovenska avizovaná snaha Ministerstva zdravotníctva SR o presun ľahších štádií diabetu pod patronát všeobecných lekárov.
Cukrovkári, dávajte si pozor na COVID-19. Kombinácia týchto ochorení môže byť vražedná
„Je pre nás nepochopiteľné, že keď sa onkologickí pacienti môžu liečiť u špecialistu onkológa, kardiaci u kardiológa, prečo by diabetici mohli navštíviť špecialistu – diabetológa až v prípade závažných komplikácií? Veď aj my máme právo na najlepšiu odbornú starostlivosť,“ uviedol Borovka.
Podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Zbynek Schroner poukázal na to, že najčastejšou príčinou úmrtia pacientov s cukrovkou 2. typu sú kardiovaskulárne ochorenia.
Indikačné obmedzenia pre hradenú liečbu
„Číslo je pritom skutočne alarmujúce, až 75 % pacientov s diabetom 2. typu zomiera na srdcovo-cievne ochorenia,“ povedal.
Riešením by mohla byť nová skupina antidiabetík, ktoré výrazne zlepšujú prognózu pacienta. Na Slovensku však diabetológovia nemôžu liečbu adekvátne využívať.
Brazília prerušila klinické testy čínskej vakcíny CoronaVac, jeden z dobrovoľníkov zomrel
Dôvodom sú tzv. indikačné obmedzenia pre hradenú liečbu. Diabetológovia aj pacientske organizácie už niekoľko rokov žiadajú o prehodnotenie tejto skupiny liekov.
„Sme nútení vysloviť kritický postoj k situácii s dostupnosťou modernej liečby diabetu na Slovensku a vyzývame príslušné kompetentné orgány k diskusii a náprave,“ uviedol prezident Slovenskej diabetologickej asociácie Emil Martinka.
Liečbu skomplikovala aj pandémia
Liečba diabetu sa v tomto roku výrazne skomplikovala aj z dôvodu pandémie COVID-19.
„Dôležitou úlohou diabetológa je preto previesť pacientov obdobím trvania pandémie s čo najnižším rizikom dôsledkov a zodpovedne rozhodnúť, kedy prevláda riziko nákazy a kedy dôsledky samotného diabetu,“ dodal Martinka.
Každému piatemu pacientovi s COVID-19 hrozí duševná porucha
Z tohto dôvodu diabetológovia vyzývajú pacientov, aby napriek náročnému pandemickému obdobiu pravidelne komunikovali so svojím diabetológom a dodržiavali zásady predpísanej liečby.
V roku 2018 bolo podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku 355 895 diabetikov, z toho 21 372 novodiagnostikovaných1, a trend výskytu ochorenia neustále rastie.