Cukrovkári, dávajte si pozor na COVID-19. Kombinácia týchto ochorení môže byť vražedná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cukrovka, choroba,
Zdroj: ilustračné, www.thinkstock.com

Srdcovo-cievne ochorenia, rakovina a cukrovka. To sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) najčastejšie príčiny úmrtí populácie. Diabetes mellitus, teda cukrovka, sa pritom často označuje ako „tichý zabijak“ a nielen pre jej umiestnenie v rebríčku úmrtnosti sa radí medzi civilizačné ochorenia.

Každoročne počet nových diagnostikovaných prípadov cukrovky narastá. Avšak veľmi veľa je aj tých, ktorí o svojej chorobe ani nevedia. Každoročne si 14. novembra pripomíname Svetový deň cukrovky. V tomto roku je to ešte dôležitejšie, nakoľko pre pandémiu koronavírusu všetky ostatné ochorenia v mysliach ľudí ustúpili do úzadia. Pre cukrovkárov je to ešte nebezpečnejšia situácia.

Epidémia tretieho tisícročia

Zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že na Slovensku registrujeme 355-tisíc diabetikov. Podľa doktora Zbynka Schronera sa odhaduje, že ďalších 40-tisíc Slovákov o tom, že má cukrovku, ani netuší. Vo svojej ambulancii diabetológie a porúch látkovej premeny a výživy sa stretáva najmä s pacientmi, ktorí okrem diabetes majú aj ďalšie pridružené zdravotné problémy.

Najčastejšie ide práve o kardiovaskulárne ochorenia. Táto kombinácia dokázateľne znižuje nielen kvalitu života, ale aj jeho dĺžku. Podľa štatistík sa život 60-ročného diabetika skracuje priemerne o šesť rokov. Ak sa však musí potýkať aj so sprievodným srdcovo-cievnym ochorením, je to až 12 rokov.

Cukrovka
Z prezentácie doktora Zbynka Schronera vyplýva, že cukrovkári sa v priemere dožívajú menej. Foto: vZdravotnictve.sk

Aj preto by sa podľa psychologičky Petry Ferenčíkovej z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie pri liečbe cukrovky nemala zanedbávať psychologická podpora pacienta. Ide predsa len o neliečiteľné ochorenie, ktoré ovplyvňuje celý život nielen samotného pacienta, ale aj rodiny, ktorá sa o neho stará.

„Diabetes je vnímaný ako epidémia tretieho tisícročia, pri ktorej nám však vakcína vôbec nepomôže,“  hovorí Ferenčíková a naznačuje, že cukrovka je závažný a hlavne dlhodobejší problém ako nový koronavírus.

Ako COVID-19 vplýva na cukrovkárov?

Podľa doktora Emila Martinka, zakladateľa a prezidenta Slovenskej diabetologickej asociácie (SDA), ochorenie COVID-19 najmä zhoršuje priebeh tejto choroby. „Nejde ani tak o to, že by bolo väčšie riziko nakazenia, ale skôr dôsledky ochorenia, pokiaľ sa už pacient nakazí, môžu byť omnoho závažnejšie,“ varuje Martinka.

COVID-19 môže u cukrovkárov spôsobovať závažnejšie komplikácie, no podobne je to aj u starších ľudí či u pacientov s inými chronickými ochoreniami, ako sú choroby pľúc, srdca, obličiek, pečene a ďalších.

Martinka však tiež upozorňuje, že „glykemická kontrola výrazne ovplyvňuje riziko, a toto riziko je vyššie u pacientov, ktorí sú zle glykemicky kompenzovaní a naopak, tí, ktorí sú lepšie kompenzovaní, u nich je riziko nižšie“.

Optimálna kompenzácia totiž vedie k zníženiu rizika vzniku komplikácií a ich oddialeniu. Riziko tiež zvyšuje vek a dlhšie trvanie diabetu. Preventívne opatrenia na znižovanie rizika infekcie musia byť preto u pacientov s týmto ochorením mimoriadne dôsledné.

Racionálna výživa

Diabetici by mali dbať na správne stravovanie. „My preto zdôrazňujeme stálu potrebu racionálnych opatrení výživy, aby pacienti aj v tomto období posilňovali svoju imunitu, a tak eventuálne znižovali aj riziko nakazenia sa,“ radí doktor Martinka okrem cukrovkárom aj všetkým ostatným. O význame napríklad aj vitamínu D sa v súvislosti s koronavírusom hovorí čoraz častejšie.

Na oficiálnych stránkach SDA nájdete viac informácií o tom, ako postupovať v prípade, že ste diabetik a mali ste pozitívny test na COVID-19. Všeobecne platí, že je dôležité starať sa o dostatočný prísun tekutín a adekvátny príjem potravy. Svoj stav by ste mali čo najskôr konzultovať so svojím diabetológom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil MartinkaPetra FerenčíkováZbynek Schroner
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíSlovenská diabetologická asociácia (SDA)Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológieWHO Svetová zdravotnícka organizácia