Káva patrí k najzdravším nápojom sveta, no aj v jej prípade platí známa poučka: menej je viac. Austrálski vedci zistili, že nadmerná spotreba kávy zvyšuje riziko vzniku niekoľkých ochorení vrátane obezity, informuje Sciencedaily.com.
Chyba, ktorá zvyšuje riziko najvážnejšej komplikácie pri Covid-19. Vplyv alkoholu na koronavírus
Výskumníci z Juhoaustrálskej univerzity využili zdravotné údaje o 300-tisíc ľuďoch z britskej biobanky a pomocou nich skúmali súvislosť medzi genetikou a pitím kávy. Zo záverov ich štúdie publikovanej v magazíne Clinical Nutrition vyplýva, že nadmerná spotreba kávy môže vyústiť do osteoartritídy, artropatie (ochorenia kĺbov) a tiež obezity.
Mierne pitie kávy je odporúčané, no za deň by človek nemal vypiť viac ako šesť šálok. Podľa profesorky Eliny Hyppönenovej, ktorá skúmala spotrebu a účinky kávy na zdravie, ľudia celosvetovo vypijú tri miliardy šálok kávy za jediný deň, čo nie je málo.
Zdravotné benefity a riziká
Výskumy podľa Mayoclinic.org naznačujú, že pitie kávy môže do určitej miery chrániť pred vznikom Parkinsonovej choroby, znižuje riziko srdcového infarktu, mozgovej mŕtvice či ochorenia pečene.
Botanik odporúča: Päť najsilnejších slovenských bylín, ktoré zaberajú aj pri kašli
Káva však obsahuje kofeín, ktorý zvyšuje krvný tlak a pre určité skupiny ľudí môže predstavovať zdravotné riziko. Jej nadmernej spotrebe by sa mali vyhýbať aj tehotné ženy.
Varovným signálom na obmedzenie príjmu kávy môže byť pálenie záhy, nespavosť či nárast nervozity.