Covid-19 ničí aj látka na vši. Česi budú skúšať nový liek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) existuje asi 40 liečiv, ktorých účinok vedci skúmajú v kontexte liečby Covid-19. Ani jedno z nich zatiaľ nie je oficiálne schválené.

V klinických skúškach sú najmä remdesivir, kombinácia liekov lopinavir a ritonavir na liečbu HIV, ďalej chlorochín a hydroxychlorochín registrované na liečbu malárie a autoimunitných ochorení či lieky na sklerózu multiplex.

Liek propagovaný Trumpom môže mať vedľajšie účinky

Použitie hydroxychlorochínu propaguje napríklad americký prezident Donald Trump, ale lekári upozorňujú, že bezpečnosť liečiva aj jeho účinnosť vo vzťahu ku Covid-19 zatiaľ nie sú potvrdené, informuje AP.

Liek sa okrem malárie používa aj na zmiernenie prejavov reumatoidnej artritídy a lupusu. Má však vedľajšie účinky – môže spôsobiť problémy so srdcovým rytmom, tlakom alebo poškodiť svalstvo a nervy, spresňuje AP.

Pri ľahších prípadoch zaberá aj liek z Japonska

Číňania však zaznamenali určitý úspech aj po použití antivirotika Avigan proti chrípke, uvádza ČT24. Liek, ktorý vyrábajú Japonci, momentálne prechádza klinickými skúškami.

Prejavili oň už záujem viaceré krajiny vrátane Česka, ktoré sa chcú zapojiť do skúšania lieku. Podľa odborníkov však zaberá najmä pri ľahších príznakoch Covid-19.

Látka proti všiam ho zničí do 48 hodín

Austrálski vedci z Monash University v Melbourne zasa zistili, že koronavírus dokáže v laboratórnych podmienkach zničiť aj ivermektín, látka na likvidáciu parazitov, ktorá je známa už 40 rokov. Bežne sa používa hubenie vší, píše ČT24.

Látku zatiaľ výskumníci testovali len na bunkových kultúrach, ale koronavírus dokázala zahubiť do 48 hodín. Už po 24 hodinách od jeho aplikácie zmizla značná časť vírusovej RNA.

Liek bol zatiaľ skúmaný iba v laboratórnych podmienkach a jeho bezpečnosť ešte musia otestovať na zvieratách aj ľuďoch. Veľkou neznámou je tiež jeho bezpečné dávkovanie, a hoci sú vedci z účinkov ivermektínu nadšení, dôrazne neodporúčajú domáce experimentovanie s touto látkou. Výsledky testovania boli opísané v magazíne Antiviral Research.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv