Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na zdravotné problémy a nákazy, ktoré prináša kúpanie v prírodných kúpaliskách či bazénoch. Podľa slov úradu nie je pri kúpaní možné vylúčiť kontakt s rôznymi mikroorganizmami, no problém nastáva vtedy, keď sa neprimerane premnožia.
Ako ÚVZ SR priblížil, vo verejných bazénoch sa pri ich premnožení šíria najčastejšie pôvodcovia črevných nákaz, ktoré vyvolávajú hnačky najmä u detí. Spôsobujú často aj vírusové ochorenia, ako napríklad zápaly očných spojiviek, či vírusový zápal pečene typu A. Nakaziť sa dá aj parazitárnymi červami, akými sú napríklad mrľa ľudská či škrkavka detská.
Povrchové ochorenia u detí i dospelých
„Deti a dospelí sú na umelých kúpaliskách vystavení aj pôsobeniu mikroskopických húb, plesní a kvasiniek, ktoré vyvolávajú povrchové ochorenia kože, nechtov, vlasov a slizníc a prejavujú sa úporným svrbením. Ide najmä o rôzne typy dermatitíd, urologické aj gynekologické infekcie,“ upozornil ÚVZ SR. Ak ide o vodu na prírodných vodných plochách, tá môže byť znečistená výlučkami hlodavcov či psov a na ľudí sa môžu preniesť leptospiry.
Úrad verejného zdravotníctva radí, ako sa bezpečne kúpať v bazénoch či jazerách
„Tie vyvolávajú ochorenie, ktoré sa prejavuje podobne ako pri chrípke, alebo prebieha s príznakmi ochorení centrálnej nervovej sústavy ako zápal mozgu a mozgových blán, s postihnutím pečene a obličiek. Mikrobiologická kontaminácia môže spôsobiť po prehltnutí vody žalúdočné a črevné problémy, u detí hnačky,“ doplnil úrad a upozornil, že v posledných rokoch sa v slovenských povrchových vodách potvrdzuje prítomnosť takzvaných morských vibrií.
Postoj mikrobiológa
Mikrobiológ z ÚVZ SR Martin Sojka vysvetlil, že ide o mikroorganizmy, ktoré sa vyskytujú obvykle v morskej vode a v morských živočíchoch. Pre svoj život vyžadujú vyššie koncentrácie minerálov, najmä sodíka. Niektoré z nich však môžu mať negatívny dopad na ľudské zdravie. ÚVZ SR spresnil, že ich výskyt je pravdepodobne jedným z prejavov zmeny klímy.
Vychádza sa z predpokladu, že vysoké teploty a sucho spôsobujú zahusťovanie povrchových vôd, čím sa pre tieto baktérie vytvára vhodné prostredie. ÚVZ SR súčasne informoval aj o laboratórne potvrdených vibrií. Ide napríklad o Vibrio fluvialis a Vibrio furnissii, ktoré sú bežne prítomné v morskej a sladko-slanej vode.
Laboratórne potvrdené vibrio
U ľudí môžu spôsobiť silné vodnaté hnačky. Ďalším mikroorganizmom je Vibrio alginolyticus, čo je typické morské vibrio, ktoré nie je schopné prežívať bez sodíkových katiónov.
Kvalita života v regiónoch je podľa ZMOS v ohrození. Združenie je znepokojené zrušením desiatich detských pohotovostí
„U ľudí môže spôsobiť infekcie rán, mäkkých tkanív, očí, uší a kože, niekedy aj so stratou tkaniva,“ priblížil úrad a pokračoval, že laborátornými testami potvrdili aj prítomnosť Vibrio vulnificus, a teda rovnako typické morské vibrio, tolerantné k veľmi vysokým koncentráciám solí.
Infekcie očí, uší či kože
U ľudí môže rovnako spôsobiť infekcie rán, mäkkých tkanív, očí, uší a kože, v niektorých prípadoch aj so stratou tkaniva. Navyše sa z rán sa môže dostať do krvného riečiska a spôsobiť sepsu, a teda otravu krvi. Za posledné štyri roky na Slovensku zaznamenali iba jednotky prípadov infekcií týmito baktériami.
Sojka doplnil, že je možné, že týchto infekcií bolo v skutočnosti viac, len neboli rozpoznané. Lekári by podľa neho mali myslieť pri diagnostike aj na tieto mikroorganizmy, najmä aj pri svojich problémoch pacient udáva kúpanie. ÚVZ SR neodporúča kúpať sa ľuďom s porušenou pokožkou. Po kúpaní je potrebné sa čo najskôr prezliecť z mokrých plaviek a osprchovať sa.