V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach pribúda hospitalizovaných s ťažkým priebehom respiračných ochorení. Chrípková sezóna podľa nemocnice vrcholí.
Chrípka nie je banálnym ochorením
Ako priblížil zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Martin Novotný, v súčasnosti dve tretiny hospitalizovaných na ich klinike predstavujú pacienti s komplikáciami spojenými s chrípkou.
„A nie sú to len seniori, ale bežne sa vyskytujú aj pacienti v produktívnom veku okolo 40 rokov,“ podotkol. UNPL v Košiciach upozorňuje, že chrípka nie je banálne ochorenie, môže mať ťažký priebeh a spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, prípadne aj trvalé následky či skon.
„Môže viesť k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania, či zápalovým ochoreniam srdca alebo infarktu,“ vymenúva prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie Pavol Joppa.
Prevencia počas chrípkovej sezóny je dôležitá
Nemocnica odporúča počas chrípkovej sezóny častejšie umývanie rúk, najmä pred jedlom, častejšie vetranie a otužovanie, dostatok spánku a pohybu na čerstvom vzduchu i príjem pestrej strany bohatej na vitamíny. V preplnených priestoroch či ambulanciách sa odporúča nosenie rúška. Najúčinnejšou prevenciou je ale podľa UNLP v Košiciach očkovanie, ktoré znižuje aj riziko komplikácií.
Trnavský kraj trápi vysoký počet akútnych respiračných ochorení, zatvoriť museli viac ako 80 škôl
„V našom Vakcinačnom centre nie je potrebné sa vopred objednať, podmienkou na zaočkovanie je byť zdravý bez príznakov respiračného ochorenia. V prípade pochybností je v centre lekár, ktorý posúdi zdravotný stav záujemcu o očkovanie. Zároveň je možné zaočkovať sa proti chrípke aj Covidu-19 naraz, čo neprináša pacientovi väčší problém s komplikáciami po očkovaní ako keď sa očkuje oddelene,“ vraví Novotný.
Možnosť očkovania je naďalej aktuálna
Chrípková sezóna v našich zemepisných šírkach trvá približne od októbra do začiatku mája, ako uvádza UNLP, očkovanie je tak stále aktuálne.
„V našom Vakcinačnom centre v areáli na Rastislavovej ulici očkujeme proti chrípke a Covidu-19 každý utorok v čase od 8:00 do 12:00 hod. Najbližší termín očkovania je 11. februára 2025,“ uvádza nemocnica zdôrazňujúc, že očkovanie proti chrípke plne hradia zdravotné poisťovne. UNLP v Košiciach tiež upozornila, že Slovensko je na samom konci rebríčka v zaočkovanosti proti chrípke.
Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia vrástla o viac ako 15 percent, zatvorených je takmer 800 školských zariadení
„Znepokojujúci je hlboký prepad v zaočkovanosti osôb proti chrípke nad 65 rokov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Rada Európskej únie odporúčajú 75-percentnú zaočkovanosť v tejto vekovej kategórii a na Slovensku je zaočkovaných len 15 percenta. Pritom ide o najrizikovejšiu a najzraniteľnejšiu skupinu, ktorá je náchylná na závažné komplikácie spojené s chrípkou. Krajiny strednej a východnej Európy vykazujú oveľa nižšiu mieru očkovania v porovnaní so západnou Európou,“ uvádza.
Antibiotiká na chrípku nezaberajú
Prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie Pavol Joppa vyvrátil i viaceré mýty o chrípke, napríklad to, že ide len o silnejšiu nádchu.
„Ak vírus chrípky dopadne na sliznicu dýchacieho traktu, začne sa množiť a vyvolá na nej zápal. Tento zápal môže vzniknúť na rôznych úrovniach: iba ako nádcha v nose, ale aj zápal v hrdle, prieduškách či v pľúcach,“ vraví.
Chrípková sezóna je na vrchole, Union upozorňuje na dôležitosť testovania pred návštevou lekára
Upozornil tiež, že na chrípku antibiotiká nezaberajú, keďže sú určené na bakteriálne infekcie, no chrípka je vírusové ochorenie. Ako uviedol, v ľahších prípadoch postačuje liečiť symptómy, ako sú kašeľ či horúčka, v ťažších prípadoch sa používajú antivirotiká. Joppa vyvracia i to, že očkovanie proti chrípke vyvolá chrípku.
Očkovanie proti chrípke odporúča WHO najmä viacerým rizikovým skupinám, ako sú tehotné ženy, osoby staršie ako 59 rokov, ľudia s chronickými ochoreniami, pracovníci v zdravotníctve, osoby, ktoré žijú v kolektívnych zariadeniach ako sú domovy dôchodcov, a tiež deti vo veku od šiestich mesiacov do piatich rokov.