Denné prírastky nakazených v Česku za posledné dni neklesajú pod 10-tisíc a v nemocniciach sú hospitalizované tisíce pacientov s ťažkým priebehom COVID-19.
Vedci varujú už aj pred cigaretovým dymom: Fajčiari vyfukujú kvapôčky obsahujúce koronavírus
Zúfalí českí lekári už prosia o pomoc aj fajčiarov – žiadajú, aby skoncovali so závislosťou a uvoľnili tak nemocničné lôžka, ktoré lekári potrebujú pre pacientov s COVID-19, informuje Idnes.cz.
Najslabším orgánom Slovákov je srdce. V štatistikách sme na tom horšie ako zvyšok Európy
V dôsledku fajčenia potrebuje akútnu hospitalizáciu až 3-tisíc ľudí na interných a pľúcnych oddeleniach, ktoré sú momentálne pre koronavírus najviac vyťažené.
Fajčiari majú horšiu prognózu
Výzvu „Odložte cigaretu, pomôžte v boji s vírusom“ lekári fajčiarom adresovali už počas prvej vlny pandémie a teraz ju opäť obnovili.
„Fajčenie poškodzuje celé telo, no predovšetkým pľúca a takisto významne znižuje imunitu. Fajčiari sa všeobecne ľahšie nakazia a infekčné ochorenia u nich majú ťažší priebeh ako u nefajčiarov. Fajčiari sú tiež častejšími pacientmi nemocníc, vrátane intenzívnej starostlivosti a to z mnohých ďalších dôvodov,“ uvádza sa vo výzve, ktorú zverejnila Česká pneumologická a ftizeologická spoločnosť.
Onedlho príde tretia vlna COVID-19, prorokuje český profesor. Počty mŕtvych budú strmo rásť
Rozhodnutie vzdať sa fajčenia prináša viacero benefitov. Podľa lekárov začne po odložení cigariet okamžite klesať riziko akútneho ochorenia srdca a ciev, infarktu a mozgovej mŕtvice, ale tiež riziko pľúcnych zdravotných problémov či astmatických záchvatov.
Český výskumník vysvetlil, ako sa šíri koronavírus, keď nemáme nasadené rúško
Autori výzvy argumentujú, že ak by odložila cigarety polovica českých fajčiarov, lekári by za dva mesiace zachránili minimálne sto ľudských životov.
Doživotné zdravotné následky
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO zomrie v dôsledku spotreby tabakových výrobkov až 1,9 milióna ľudí ročne, teda približne každý piaty človek s kardiovaskulárnou diagnózou.
Tabak je zodpovedný za 1,9 milióna úmrtí ročne
Podľa doktorky Zory Kľocovej Adamčákovej, vedúcej Oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu z RÚVZ Banská Bystrica môže viesť tabaková závislosť k doživotným následkom, resp. k chronickým ochoreniam srdca a ciev, cukrovke či onkologickej diagnóze.
Organizmus sa regeneruje niekoľko mesiacov
Našťastie, organizmus je schopný regenerácie. Už po 20 minútach bez cigarety klesne srdcová frekvencia a krvný tlak.
„Po 12 hodinách klesá hladina oxidu uhoľnatého v krvi na normálnu úroveň. V priebehu 2-12 týždňov sa zlepšuje krvný obeh a pľúcne funkcie. Po 1- 9 mesiacoch sa zlepšuje kašeľ aj dýchavica,“ opísala odborníčka.
Fajčiari žijú kratšie
Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR holduje cigaretám asi 26 percent Slovákov. Priemerný dospelý fajčiar u nás ročne spotrebuje vyše 2 300 kusov cigariet. Asi polovica z nich vyfajčí 10 cigariet denne.
Ako dlho sa telo zbavuje následkov fajčenia? Prvá zmena nastane už po 20 minútach bez cigarety
Podľa odhadov sa celoživotní fajčiari dožívajú zhruba o 14 rokov menej a každých 10 sekúnd zomrie na následky fajčenia vo svete jeden človek.
Môže súvisieť fajčenie e-cigariet s koronavírusom? Výskumníci prišli na prekvapivé zistenie
Fajčiari zároveň tvoria tretinu pacientov s rakovinou pľúc, pätinu pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami a 75 percent pacientov s chronickou bronchitídou, ktorá môže prerásť do chronickej obštrukčnej choroby pľúc.