Britskí lekári môžu na domácu liečbu COVID-19 predpisovať nový liek. Na to, že pomáha, prišli náhodou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
astma
Denne dve vstreknutia s inhalátorom by mali pomôcť rýchlejšie sa zotaviť z ochorenia COVID-19. Foto: ilustračné, Getty Images

Ešte vo februári tohto roka vedci z Oxfordskej univerzity vydali prvú malú štúdiu, ktorá preukazovala pozitívny vplyv liečiva s názvom budezonid na pacientov s ochorením COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Konkrétne 146 účastníkov počas 28 dní vdychovalo budezonid, hlavnú zložku pomerne lacného lieku pre astmatikov. Vďaka tomu sa u nich riziko hospitalizácie v súvislosti s koronavírusom znížilo o 90 percent.

Britskí vedci pritom na to prišli náhodou, keď si uvedomili, že s ochorením COVID-19 sa do nemocnice dostáva len veľmi málo astmatikov a ľudí s chronickými ochoreniami dýchacích ciest.

Často sa im totiž predpisujú práve lieky s účinnou látkou budezonid. Briti vo výskume pokračovali a ukázalo sa, že tieto dostupné lieky sú pri domácej liečbe, hlavne pre pacientov nad 50 rokov, viac než vhodné.

Dve vstreknutia

Denne dve vstreknutia s inhalátorom by mali pomôcť rýchlejšie sa zotaviť z ochorenia COVID-19. Od utorka môžu na tento účel lieky s budezonidom predpisovať aj britskí praktickí lekári.

Doteraz pritom ani v Spojenom kráľovstve nebola k dispozícii iná liečba ako paracetamolom, ak sa človek, samozrejme, nedostal do nemocnice. Ambulantní lekári preto tieto správy uvítali.

Tento široko dostupný liek na astmu účinkuje v pľúcach, kde koronavírus môže spôsobiť vážne škody. Zdá sa, že uľahčuje zotavenie sa rizikových pacientov, ktorí sa na ochorenie COVID-19 liečia doma.

1 700 dôkazov

Najnovšej štúdie sa zúčastnilo už viac ako 1 700 ľudí, všetko buď rizikoví pacienti vo veku nad 50 rokov, prípadne seniori bez zdravotných komplikácií nad 65 rokov.

Počas prvých dvoch týždňov, keď sa u nich vyskytli príznaky, dostalo 751 z nich inhalátor obsahujúci budezonid. Používali ho dvakrát denne, na základe čoho sa zotavili v priemere o tri dni skôr ako kontrolná skupina bez tohto liečiva.

Tretina z tých, ktorí užívali budezonid, sa zároveň zotavila počas prvých 14 dní od jeho prvého použitia. V druhej skupine sa za taký krátky čas podarilo zotaviť menej ako štvrtine ľudí.

Lacný liek

Toto sú všetko predbežné výsledky, štúdiu na Oxfordskej univerzite dokončili len na konci marca. Ešte nebola recenzovaná ani publikovaná v žiadnom odbornom magazíne, ako uvádza BBC.

Podrobnejšie výsledky sa očakávajú koncom apríla. Laboratórne testy však podľa autorov zatiaľ naznačujú, že liek tiež znižuje vírusovú replikáciu vírusu a zmierňuje zápal. Cena inhalátora je pritom 14 libier (16,15 eur).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Oxfordská univerzita