Aktualizované 28. augusta o 14:25
Záchranná zdravotná služba (ZZS) Bratislava a Záchranná služba (ZS) Košice vystupujú z Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS). Jej členmi nebudú od 1. septembra.
Ako informovali v tlačovej správe, prezidenta asociácie tiež požiadali o zmenu sídla, nakoľko asociácia aktuálne sídli v priestoroch košickej záchranky.
Dôvodom sú odlišné záujmy a názory
Dôvodom vystúpenia z asociácie má byť podľa záchraniek to, že združenie v poslednom období nezastupovalo záujmy všetkých jeho členov.
Na rovnakú adresu prišla záchranka takmer 300-krát. Podozrivý prípad vzbudil záujem poisťovne
„AZZS prezentuje aj v našom mene rôzne, nielen mediálne, názory na aktuálny stav v záchrannej službe, jej smerovanie či iné aspekty poskytovania tejto služby občanom, s ktorými sa ako štatutárni zástupcovia štátnych záchraniek nestotožňujeme,“ uviedol riaditeľ ZS Košice Bystrík Mucha.
Ako doplnil, záchranky zároveň nevidia pridanú hodnotu v pokračovaní členstva v tomto záujmovom združení. Podľa Muchu totiž primárne háji záujmy podnikateľských subjektov, ktorými štátne záchranné služby nie sú.
Chcú budovať nové záchranné služby
Štátne záchranky chcú byť lídrom v poskytovaní nedokladnej zdravotnej starostlivosti. „Naším cieľom je postupne vybudovať moderné a efektívne hospodáriace záchranné služby zriadené ministerstvom, ktoré budú slúžiť občanom na zhruba polovici územia Slovenska,“ dodal riaditeľ ZZS Bratislava Dušan Michalko.
Krajčí oznámil výšku sumy z eurofondov, ktorá má v zdravotníctve zmierniť dopady pandémie
Bratislavská a košická záchranka upozornili, že po ich vystúpení bude asociácia zastupovať poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby so 135 pozemnými stanicami ZZS z celkového počtu 321 staníc na Slovensku, a teda už nebude prezentovať záujmy Záchrannej zdravotnej služby ako celku.
Asociáciu krok neprekvapuje
„O pláne vystúpiť z asociácie hovorili politicky dosadení riaditelia štátnych záchraniek už od nástupu nového vedenia ministerstva zdravotníctva, preto asociáciu tento krok neprekvapuje,“ uviedol v reakcii pre agentúru SITA prezident AZZS Matej Polák.
Nejde podľa neho o rozhodnutie samotných dočasných riaditeľov štátnych záchraniek, ale o pokyn, ktorý dostali z ministerstva ako „súčasť plánu ministerstva na opätovné a nelegálne zoštátnenie záchrannej zdravotnej služby na Slovensku.“
Polák uviedol, že asociácia aj naďalej združuje väčšinu profesionálnych poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, a to ako pozemnej, tak aj leteckej. Odchod dvoch štátnych členov podľa neho združenie mrzí, no rešpektuje ho.
„Na druhej strane je však potrebné povedať, že išlo o členov, s ktorými mala asociácia dlhodobé reputačné problémy, keďže s nimi boli chronicky spájané negatívne kauzy predražených obstarávaní, sťažností ich vlastných zamestnancov a neustálych politických nominácií,“ doplnil prezident AZZS.
V asociácii tak podľa neho zostávajú záchranky, ktoré chcú záchrannú zdravotnú službu poskytovať profesionálne a dlhodobo – v prospech pacienta, nie na prospech politikov.