Bratislava mení po dôkladnej analýze čerstvých dát mestským epidemiológom a ďalšími odborníkmi farbu epidemickej fázy na COVID semafore na červenú, ktorá predstavuje vážny stav. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.
„Dáta z posledných dní potvrdili, že epidemiologická situácia sa v Bratislave zhoršila a dva zo sledovaných ukazovateľov sa už dostali do červenej fázy,“ uviedla hovorkyňa.
Ako postupovať pred návštevou lekára? S príznakmi COVID-19 do ambulancie nechoďte
Zmena fázy semafora nastáva vtedy, keď sú splnené aspoň dva ukazovatele definované pre jednotlivé fázy.
Mesto môže zrušiť len niektoré podujatia
Odborníci mestského tímu denne monitorujú a vyhodnocujú dáta Úradu verejného zdravotníctva SR, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a Ministerstva zdravotníctva SR.
„Je dôležité zdôrazniť, že zavádzanie protiepidemiologických opatrení má v kompetencii Úrad verejného zdravotníctva SR a Vláda SR. Magistrát môže zavádzať iba preventívne opatrenia, ktoré má vo svojej kompetencii,“ uvádza magistrát a dodáva, že mesto napríklad nemôže rušiť hromadné podujatia, ktoré neorganizuje, alebo zatvárať prevádzky.
Koronavírus na Slovensku: Testy odhalili takmer 30 nakazených, najmladší má len pár mesiacov
„Preto napriek zmene farby bratislavského COVID semaforu na červenú naďalej platia usmernenia hlavného hygienika, ktoré umožňujú pri dodržaní bezpečnostných opatrení aj hromadné podujatia,“ vysvetlil magistrát.
V dôsledku prepnutia semaforu do červenej fázy sa podujatie 100 rokov volebného práva žien plánované spolu s americkou ambasádou na utorkové popoludnie preventívne presunulo do online priestoru.
Mesto chce ochrániť najzraniteľnejších
Hlavné mesto pristupuje k prvým opatreniam, ktoré sa týkajú najzraniteľnejších obyvateľov. V prvom rade posilňuje informačné preventívne kampane smerované na starších obyvateľov.
„Vzhľadom na veľké riziká spojené s možnosťou kolektívneho rozšírenia nového koronavírusu v zariadeniach sociálnych služieb zavádzame dočasne sprísnený režim v zariadeniach pre seniorov a zariadeniach opatrovateľskej služby v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, a to s platnosťou najskôr od 2. septembra,“ uvádza mesto.
Vedci našli prvý dôkaz o strate imunity po prekonaní COVID-19. Muž sa nakazil druhýkrát
K aktuálnym opatreniam patrí dodávanie ochranných pomôcok a dezinfekcie, dočasné obmedzenie návštev v niektorých zariadeniach pre seniorov, dočasné pozastavenie kolektívnych aktivít, izolačné priestory a príprava testovania kľúčových zamestnancov.
Karanténne zariadenie pre ľudí bez domova
„Zároveň spúšťame prípravu karanténneho zariadenia pre ľudí bez domova a jeho zriadenie vyhodnocujeme podľa toho, ako sa bude ďalej nová situácia vyvíjať,“ doplnilo mesto a dodalo, že mestský terénny tím zintenzívni podporu sociálnych služieb a začne s distribúciou nepotravinovej pomoci ako sú ochranné prostriedky či hygienické potreby.
Niektoré vakcíny proti koronavírusu môžu zvýšiť úmrtnosť na COVID-19, varuje český vedec
„Aktuálnej fáze epidémie prispôsobujeme aj režim práce na bratislavskom magistráte. Plošne dezinfikujeme úrad a posilňujeme pravidelné čistenie kľúčových priestorov. Rovnako rušíme účasť na služobných cestách a väčších podujatiach, ako sú konferencie či semináre,“ uzavrelo mesto.