Štvrtý februárový deň vo svete patrí boju proti rakovine. Aj na Slovensku si ho pripomenuli ľudia zhromaždením pred Slovenskou akadémiou vied. Nie je to mimo nás, hlásali ich plagáty.
Nemýlia sa. Podľa informácií Národného onkologického ústavu na Slovensku pribudne každý rok viac ako 30-tisíc nových prípadov rakoviny.
Neradostné prvenstvo
Slovensko patrí k piatim krajinám s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka na svete. Rizikom sú najmä pre mužov, ktorých okrem toho často postihuje rakovina prostaty a rakovina pľúc.
U žien dominuje rakovina prsníka, nasledovaná kolorektálnym karcinómom a rakovinou krčka maternice.
Prevencia rakoviny hrubého čreva má byť prioritou zdravotnej politiky, hovorí gastroenterologická spoločnosť
Hoci je rakovina vážne ochorenie, nemusí znamenať automaticky rozsudok smrti. V súčasnosti na Slovensku prebiehajú tri skríningové programy, ktorých úlohou je zachytiť nádorové ochorenie v skorom štádiu, kedy je liečiteľné a vyliečiteľné.
Ide o mamografický skríning karcinómu prsníkov aj skríning rakoviny krčka maternice. Skríningom sú aj testy na okultné krvácanie, ktoré môžu odhaliť rakovinu hrubého čreva a konečníka.
Nečakajte na diagnózu
Zákernosť rakoviny spočíva v tom, že vo väčšine prípadov je vo svojich začiatkoch bez príznakov. Preto sú dôležité preventívne prehliadky a skríningy.
Alfou a omegou je však záujem samotného človeka. Neexistuje spôsob, ako niekoho donútiť podstúpiť testy, ak sám nechce.
Informácie o tom, v akom veku máte nárok na konkrétne prehliadky, zverejňujú zdravotné poisťovne na svojich stránkach. V mnohých prípadoch ponúkajú aj častejšie alebo skoršie kontroly oproti zákonnému nároku.