Kvalitne a efektívne fungujúce zdravotníctvo potrebuje kvalitné a verifikované dáta, ktoré sú včas dostupné. Na prvom ročníku konferencie ITAPA Health&Care to povedal štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa.
Konferencia bola zameraná nielen na problematiku dát a digitálnych inovácií v zdravotníctve, ale aj liekovú reformu a reformu siete nemocníc.
Slovensko zaostáva v inováciách
Cestu k inovatívnemu zdravotníctvu ponúka digitálny inovačný hub, ktorý je projektom Centra inovatívneho zdravotníctva (CIZ).
Ako povedal Samuel Arbe z CIZ, Slovensko má k dispozícii finančné zdroje z eurofondov aj z plánu obnovy, zaostáva však v nových myšlienkach.
Cieľom digitálneho hubu je hľadať príležitosti a systémom párovania aktivít zdola nahor prispieť k digitalizácii slovenského zdravotníctva.
Slovenské nemocnice prejdú na iný režim. Testy vám už k lekárom netreba, ale na jednu vec nezabúdajte
„Máme konzorcium súkromných a verejných inštitúcií, ktoré chcú prispieť k nasadzovaniu inovácií,“ uviedol Arbe a zdôraznil potrebu kvalitných, komplexných a kompletných dát v systémoch, ale zároveň aj nutnosť ich využívania.
Centrum inovatívneho zdravotníctva bude svoje služby poskytovať bez ohľadu na to, či ide o súkromného, alebo verejného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Elektronická zdravotná knižka
Martina Antošová z Univerzitnej nemocnice v Martine konkretizovala digitálnu službu pre pacienta ako aplikáciu, ktorá ho sprevádza od objednania sa k lekárovi až po prepustenie z nemocnice, pričom ľuďom s nižšími IT užívateľskými zručnosťami pomôže navigátor.
Aplikácia s GPS navigáciou nasmeruje pacienta na konkrétne miesto. Pri nedostatku personálu môžu pomôcť napríklad aj inteligentné matrace so senzormi pre vhodné polohovanie ležiaceho pacienta.
Ministerstvo predstavilo časové rámce reformy zdravotníctva. Kedy sa prejaví v praxi?
Podľa Antošovej je nevyhnutné, aby sme mali elektronické zdravotné knižky nielen na klinické rozhodovanie o liečbe, ale aj na efektívnejšie fungovanie zdravotnej starostlivosti. Takéto a podobné zámery digitalizácie zdravotníctva by sa mohli stať realitou najneskôr do roku 2026.