Slovenský futbalový zväz sa rozhodol aj tento rok rozšíriť sieť automatických externých defibrilátorov na piatich štadiónoch. Informovala o tom spoločnosť Falck, ktorá je partnerom projektu.
V prípade bezvedomia, spojeného so zastavením krvného obehu a dýchania, sa okrem okamžitej resuscitácie a privolania pomoci odporúča Európska resuscitačná rada (ERC) použiť práve defibrilátor. Najčastejšie sa umiestňuje v priestoroch, kde sa zdržuje väčšie množstvo ľudí, napríklad na letiskách, väčších športových či kultúrnych zariadeniach alebo veľkých obchodno-zábavných centrách.
Slovenský futbalový zväz (SFZ) sa preto rozhodol umiestniť ďalších päť defibrilátorov na štadiónoch druholigových klubov Lokomotíva Košice, Nové mesto nad Váhom, Spišská Nová Ves, Komárno a Trebišov.
Päť nových prístrojov, určených pre laické aj odborné poskytovanie prvej pomoci, si prevezmú zástupcovia SFZ 13. marca 2018.
Infarkty postihujú aj mladých športovcov
Ide o projekt integrovaného prístupu k ochrane, bezpečnosti a službám počas organizácie futbalových zápasov, ktorý pripravili bezpečnostný manažér SFZ Peter France v spolupráci s hlavným lekárom SFZ Pavlom Malovičom a spoločnosťou Falck.
Súčasťou tohto projektu je aj preškolenie odborníkmi, ako tieto nové zdravotnícke zariadenia správne používať.
„Automatický externý defibrilátor slúži na zrušenie chorobného rytmu srdca. Samotné slovo defibrilácia znamená zrušenie fibrilácie. Tieto defibrilátory môže obsluhovať aj laik,“ uvádza záchranár Falck-u Peter Lakomý.
Podľa bezpečnostného manažéra SFZ Petra Franceho sa srdcové infarkty u mladých športovcov začínajú objavovať čoraz častejšie.
„Viaceré zdravotné incidenty počas futbalových stretnutí ukázali, že je nesmierne dôležité, aby sme disponovali potrebnou technikou a mali na úrovni vyškolený personál, ktorý vie, čo má v krízovej situácii robiť,“ vysvetlil.