Antibiotiká do lekárničky nepatria

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky_3c.jpg
Foto: Pixabay.com

Každý šiesty Slovák si antibiotiká, ktoré nedoužíval počas choroby, odloží do domácej lekárničky. Ukázal to prieskum realizovaný v rámci projektu Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov upozorňuje na bezpečnosť pri užívaní liekov.

Antibiotiká by sme pritom mali vždy doužívať, pripomína AOPP. Tiež by sme si nemali naordinovať si takto nespotrebované lieky pri ďalšej chorobe sami, bez porady s lekárom.

Podľa údajov Európskej iniciatívy v oblasti zdravia zomrie ročne až 33 000 ľudí na bakteriálnu infekciu v dôsledku rezistencie na antibiotiká. Odolnosť baktérií na liečbu postupuje dokonca omnoho rýchlejšie než vývoj nových liekov. K tomuto trendu pritom prispievajú nielen lekári, ale aj samotní pacienti.

Niektorí si antibiotiká ordinujú sami

„Pri užívaní liekov na predpis, vrátane antibiotík, by sa mal pacient riadiť pokynmi a odporúčaniami lekára. V opačnom prípade môže byť liečba neúčinná, alebo si ňou môže pacient uškodiť,“ vysvetľuje prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Lieky_ruka.jpg
Foto: Photl.com

Ako ukázal prieskum agentúry 2muse na reprezentatívnej vzorke 1 012 respondentov, až 15 % ľudí si necháva v domácej lekárničke nespotrebované antibiotiká. Základom antibiotickej liečby je pritom doužívať celé balenie, a to aj v prípade, že sa už cítime dobre.

Až 6 % opýtaných si dokonca antibiotiká naordinuje bez predchádzajúceho vyšetrenia lekárom. Ako uviedli, od lekára si ich pýtajú pre prípad potreby.

Prieskum_atb1.jpg
Zdroj: AOPP

„Pacienti často očakávajú zázračné vyliečenie a dožadujú sa antibiotík. Neuvedomujú si pritom, že každé ochorenie si vyžaduje iný druh liečby a na zotavenie potrebujeme aj istý čas,“ informuje prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth.

Antibiotiká sú účinné len pri liečbe ochorení spôsobených baktériami. Na vírusy či plesne by sme ich teda užívali zbytočne. Rezistencia na antibiotiká však narastá nielen preto, že takúto liečbu užívame často zbytočne, ale aj pre jej nesprávne užívanie.

Zberatelia liekov

Výsledky prieskumu naznačujú, že skladovanie liekov v našich domácnostiach sa netýka len antibiotík, ale celkovo liekov na predpis.

Len asi každý piaty Slovák sa nedoužívaných liekov hneď zbavuje. Ostatní si doma nechajú buď všetky lieky (38 %), ktoré im zostali po prekonanej chorobe, alebo zlikvidujú len niektoré a zvyšné odložia do domácej lekárničky (39 %).

„Pacienti by si mali uvedomiť, že lekár predpisuje liek výlučne im, a to na konkrétne ochorenie,“ upozorňuje Lévyová. Ako dodáva, nespotrebované lieky na predpis by mali pacienti vždy vrátiť späť do lekárne. Rozhodne by sa o ne nemali deliť s rodinnými príslušníkmi či známymi.

Prieskum_atb2.jpg
Zdroj: AOPP

„Domáca lekárnička by mala obsahovať len zopár základných voľnopredajných liekov. Akúsi prvú pomoc pri akútnom zdravotnom probléme, napríklad pri horúčke či hnačke,“ hovorí Šóth.

Ako dodáva, každý zdravotný problém by sme mali riešiť v závislosti od jeho príznakov a poradiť sa pri kúpe lieku s lekárom alebo lekárnikom.

Lieky nie sú tovarom bežnej spotreby.

„Neoplatí sa s nimi experimentovať. Ich nesprávnym užívaním totiž môžeme docieliť nielen neúčinnosť liečby, ale si privodiť aj zbytočné či dokonca závažné zdravotné problémy. K liečbe by sme preto mali vždy pristupovať zodpovedne a riadiť sa odporúčaniami lekára alebo lekárnika,“ uzatvára AOPP.

Lieky s rozumom

Lieky s rozumom ako prvý celoslovenský projekt dokázal spojiť v téme liekov zástupcov lekárov, lekárnikov a zdravotných poisťovní. Jeho cieľom je naučiť pacientov rozumnej spotrebe a bezpečnému užívaniu liekov. Lieky s rozumom sú dielom Asociácie na ochranu práv pacientov SR, ktoré vzniklo vďaka podpore Ministerstva zdravotníctva SR, Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Dôvery zdravotnej poisťovne, Union zdravotnej poisťovne, Dr.Max, Slovenskej lekárnickej komory, Asociácie súkromných lekárov SR a Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky