Starší lekári, resp. ambulancie, ktorým sa minuli ochranné pomôcky, nemusia otvoriť ambulancie. Potvrdil to minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Neznamená to však, že sa pacienti nedostanú k zdravotnej starostlivosti. Lekári majú byť k dispozícii na telefóne a s pacientmi telefonicky konzultovať.
Ak pacient naozaj potrebuje fyzickú návštevu lekára, dostane odporučenie na mladšieho kolegu. Podľa Krajčího lekári vytvorili sieť, ktorá takto chráni starších lekárov, pre ktorých je nakazenie sa koronavírusom nebezpečnejšie.
Lekári neprestávajú pracovať
Znepokojenie z uzatvárania ambulancií vyjadrila Asociácia nemocníc Slovenska. Obáva sa, že to bude znamenať zvýšenie tlaku na urgentné príjmy nemocníc.
Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva však upozorňuje, že nejde o celoplošné zatváranie ambulancií. Ako pripomína, lekári budú dostupní na telefóne či elektronicky.
Aj bez fyzického kontaktu s pacientom dokáže podľa prezidenta spoločnosti Petra Makaru ambulantný lekár vybaviť až 80 percent práce. Lekár stále zabezpečuje predpis e-receptov, zdravotníckych pomôcok a PN-iek.
Je to zodpovedné, hovoria
Zmena systému práce v ambulanciách bez ochranných pomôcok je podľa Makaru prejavom zodpovednosti k zdraviu pacientov a kolegom v nemocniciach.
„Jeden pozitívny pacient alebo už len pacient s podozrením ochorenia COVID-19 dokáže v ambulancii, kde pracuje zdravotnícky personál bez ochranných pomôcok „poslať“ na 14 dní do karantény nielen lekára a sestru, ale aj ďalších pacientov z čakárne a najmenej na 14 dní zatvoriť celú ambulanciu,“ upozornil Makara.
Pacientov tak musí prebrať ďalší lekár, ktorý má už v tejto situácii dosť svojich. „Takýto hazard s lekármi prvého kontaktu s ich komplexnými službami pre pacienta si v dnešnej dobe naozaj nemôžeme dovoliť,“ zdôraznil.
Ochranné pomôcky môžu smerovať do nemocníc
Pacienti daný stav chápu a podľa lekárov sú disciplinovanejší ako kedykoľvek predtým.
Ďalším pozitívom je podľa prezidenta SSVLP tiež to, že ochranné pomôcky môžu smerovať tam, kde ich najviac treba. Lekárom a zdravotníckemu personálu do nemocníc.
Viac o téme: Koronavírus
„Udržať bariéru primárnej sféry by sa malo stať absolútnou prioritou, aby sa v momentálnej situácii ochránili nemocnice pred zbytočným náporom pacientov, ktorým stačia bežné konzultácie a predpis liekov v ambulancii všeobecného lekára,“ hovorí Makara
„Naším cieľom nie je nepracovať. Naopak, chceme zachovať fungovanie ambulancií čo najdlhšie a pre čo najväčší počet pacientov a tým do budúcnosti odbremeniť práve nemocnice,“ uzatvoril.