Zovšeobecňovanie problematiky nedostupnosti ambulantnej zdravotnej starostlivosti na celý ambulantný sektor je neobjektívne a nespravodlivé voči tým, ktorí pracujú obetavo a s vysokým nasadením.
Výzva žilinskej nemocnice
V reakcii na výzvu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline to uviedla predsedníčka Odbornej sekcie ambulantných sestier a pôrodných asistentiek Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Zuzana Gavalierová.
Viac o téme: Koronavírus
FNsP Žilina zverejnila spomínanú výzvu ako reakciu na zvyšujúce sa množstvo pacientov hospitalizovaných v kritickom stave. Obrátila sa na tých ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí počas pandémie ochorenia COVID-19 prestali ordinovať či obmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti, aby opätovne zabezpečili plnohodnotnú činnosť svojich ambulancií.
Nástroje na posúdenie činnosti ambulantných lekárov
Podľa Gavalierovej v súčasnosti existujú nástroje na objektívne a precízne posúdenie činnosti ambulantných lekárov na základe počtu hodín, keď lekár je pripojený k elektronickému systému, či na základe počtu ošetrených pacientov. „Kontrolné mechanizmy, ktoré majú k dispozícii vyššie územné celky ako zriaďovatelia dotknutých ambulancií je potrebné naplno využívať a v prípade opodstatnenosti aj použiť sankcie voči tým, ktorí nedodržiavajú ordinačné hodiny či pracovnú dobu, prípadne na základe sťažností pacientov. Preto apelujeme na zdravotnícky odbor úradu samosprávneho kraja, aby si konal svoje povinnosti a riešil adresne sťažnosti pacientov či zdravotníckych zariadení voči tým, ktorých sa to týka,“ poznamenala Gavalierová.
Zovšeobecňovanie pochybení na celý ambulantný sektor podľa nej iba zhoršuje aktuálnu situáciu. „Takéto vyjadrenia eskalujú úzkosť až paniku, zvlášť u osôb psychicky labilných. Už dnes vidíme v praxi dopady vo forme toho, že pacienti volajú, aby si urobili zásoby liekov pre prípad, že ambulancie nebudú ordinovať a verbalizujú svoj nepokoj a frustráciu,“ podotkla Gavalierová.