Svetová zdravotnícka organizácia WHO odhaduje, že v roku 2030 bude na svete 1,2 miliardy žien vo veku nad 50 rokov, teda v období menopauzy.
Farmaceut radí, ktoré prírodné lieky zmierňujú príznaky COVID-19 a zlepšujú imunitu
Mnohí ľudia si však menopauzu mýlia s klimaktériom alebo presne nevedia, čo je postmenopauza, hovorí primár Jednodňovej zdravotnej starostlivosti doktor Otto Tomašů z Nemocnice AGEL Košice-Šaca.
Klimaktérium predchádza menopauze
Ako vysvetľuje, klimaktérium (prechod) je obdobie života ženy, kedy postupne dochádza k znižovaniu tvorby pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu vo vaječníkoch. „Toto obdobie je charakterizované poruchami menštruačného cyklu a sprevádzajú ho aj symptómy, ako návaly, potenie, nespavosť. Tieto symptómy sa označujú vo všeobecnosti ako klimakterický syndróm,“ dodáva primár.
Zápalové ochorenie s nejasným pôvodom. Postihuje už aj mladých ľudí
Dopĺňa, že klimaktérium predchádza menopauze a najčastejšie sa vyskytuje vo veku od 45 do 55 rokov. V dôsledku znižujúcich sa hladín estrogénov postupne dochádza k poslednej menštruácii, teda k menopauze, obyčajne medzi 49. až 51. rokom.
„Potom nastupuje obdobie postmenopauzy, kedy je produkcia hormónov z vaječníkov minimálna a žena nemá menštruáciu minimálne 12 mesiacov,“ dodáva Tomašů.
Nepríjemné symptómy
Obdobie prechodu neraz sprevádzajú nepríjemné symptómy ako návaly na krku a hrudi, potenie, hlavne v noci, poruchy spánku, nervozita, bolesti hlavy, búšenie srdca, poruchy srdcového rytmu.
Ako liečiť bolestivé pätové ostrohy? Operácia je až posledná možnosť, vysvetľuje lekár
Podľa lekára sa u 10-25 percent žien objavujú už pred menopauzou. Väčšinou do dvoch rokov ustupujú, ale asi u 25 percent žien pretrvávajú aj viac ako 5 rokov.
Dopad na sexuálny život
Hoci tieto ťažkosti neohrozujú vážnejšie zdravie ženy, zhoršujú kvalitu života a preto ich netreba prehliadať. Niektoré ženy ich znášajú ľahšie, iné ťažšie, na čo má zrejme vplyv genetika, rasa, vek, fajčenie a spôsob života.
Problémov môže byť viacero. „Tiež sa objavujú ťažkosti, ako suchosť pošvy, pálenie v pošve, čo významne ovplyvňuje sexuálny život žien,“ pokračuje lekár.
Niekoľko rokov po menopauze ženám hrozí aj osteoporóza, čiže rednutie kostí, ktoré môže viesť k patologickým zlomeninám, hlavne v oblasti krčka stehnovej kosti. Ďalej je to ateroskleróza, ktorá zvyšuje riziko infarktu myokardu a náhlej cievnej mozgovej príhody.
Hormonálna substitučná liečba
Príčinou všetkých týchto symptómov je pokles hladiny estrogénu. „V súčasnosti je na trhu viacero prípravkov na rastlinnej báze, takzvaných fytopreparátov, ktoré môžu zmierniť najčastejšie symptómy. Dobré skúsenosti sú aj s alternatívnymi formami liečby, ako je akupunktúra,“ opisuje doktor Tomašů.
V prípade vážnejších ťažkostí prichádza do úvahy hormonálna substitučná liečba, teda prípravky s obsahom estrogénu, eventuálne aj progesterónu.
Dôležitý prvok imunity môže chýbať až polovici Slovákov. Lekárka vysvetlila, prečo telo potrebuje vitamín D
Táto liečba podľa lekára musí byť prísne individuálna po vyšetrení pacientky a zvážení prínosu a rizík. „Nemala by trvať dlhšie ako 5 rokov a pacientky musia byť pravidelne sledované aj s pravidelnými kontrolami mamografie a ultrazvukom prsníkov. Je to však liečba s najlepším efektom,“ uzatvára odborník.