Ako sa šíri koronavírus v susedných krajinách? Najvyšší počet chorých má Ukrajina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus
Denná kapacita zariadenia má byť 100 odberov. Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Matthias Schrader)

Počty ľudí nakazených koronavírusom sa okrem Slovenska zvýšili aj v okolitých krajinách.

Výraznejší nárast pozitívnych prípadov za posledné dni a týždne eviduje Česká republika, kde počet aktívne chorých presahuje 4-tisíc.

Česko

Podľa portálu Novinky.cz pribudlo v Česku za posledný deň 275 nakazených. Najvyšší nárast v priebehu týždňa zaznamenala Praha, Vysočina a Juhočeský kraj.

Zo štatistík českého ministerstva zdravotníctva vyplýva, že sa vírusom celkovo infikovalo okolo 15 800 ľudí ľudí.

Pre občanov SR cestujúcich do ČR zo SR naďalej platia podmienky vstupu ako pred pandémiou Covid19,“ uvádza na svojej stránke Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV) SR.

Ak ste však v posledných 14 dňoch navštívili tzv. červenú krajinu s vysokým rizikom šírenia koronavírusu a zdržali ste sa v nej viac ako 12 hodín, ste na hraniciach povinný predložiť negatívny test na Covid-19 alebo podstúpiť karanténu.

Rakúsko

V Rakúsku za posledný deň pribudlo 119 infikovaných a celkovo sa vírusom nakazilo vyše 20 600 osôb, z ktorých 713 zomrelo. Počet aktívnych prípadov je 2 298, vyplýva zo štatistík.

Vstup do Rakúska by mal byť bez obmedzení pre cestovateľov z bezpečných krajín, teda aj pre Slovákov, ktorí sa posledných desať dní zdržiavali iba v krajinách označených ako menej rizikové.

Rakúšania zároveň vykonávajú námatkové hraničné kontroly zamerané na cestovateľskú anamnézu a aktuálny zdravotný stav cestujúcich, upozorňuje MZV.

Poľsko

Podľa informácií poľského ministerstva zdravotníctva sa vírusom od 4. marca infikovalo viac ako 44-tisíc Poliakov, z ktorých takmer 1 700 ochoreniu podľahlo. Aktuálne sa zotavuje 9 532 osôb a za posledný deň pribudlo 512 nových prípadov Covid-19.

Prechod poľských hraníc je pre Slovákov bez obmedzení, predkladať negatívny test na Covid-19 nie je nutné. Poľsko je zaradené medzi menej rizikové krajiny, MZV však odporúča zvážiť cestu do Sliezskeho vojvodstva, kde je zvýšené epidemiologické riziko.

Maďarsko

Podľa štatistík registruje Maďarsko viac ako 4 460 pozitívnych prípadov a 596 úmrtí na Covid-19. Za posledný deň pribudlo len 9 nových prípadov.

Maďarská vláda zverejnila 12. júla zoznam krajín, ktorým podľa epidemiologického rizika priradila zelenú, žltú alebo červenú farbu, uvádza MZV.

Slovensko patrí medzi zelené krajiny. Občania Slovenskej republiky môžu vstúpiť a tranzitovať osobnou dopravou na územie Maďarska a späť do Slovenskej republiky z územia zelených krajín bez obmedzení,“ informuje MZV.

Medzi žlté krajiny so zvýšením rizikom nákazy patria Bulharsko, Spojené kráľovstvo, Nórsko, Rusko, Portugalsko, Rumunsko, Srbsko, Švédsko, Japonsko, Čína a USA. Ministerstvo upozorňuje, že „pri vstupe do Maďarska z týchto krajín (vrátane tranzitu) sa od cudzincov (nie maďarských občanov) vyžaduje predloženie výsledkov dvoch negatívnych testov na ochorenie Covid-19. Tieto testy je potrebné absolvovať v rámci piatich dní s odstupom 48 hodín. Výsledky testov musia byť v maďarskom alebo anglickom jazyku.“

K červeným krajinám patrí napríklad Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bielorusko, Kosovo, Severné Macedónsko, Moldavsko, Čierna Hora a Ukrajinu. Pre cudzincov prichádzajúcich z týchto krajín platí zákaz vstupu na územie Maďarska.

Ukrajina

Ukrajina eviduje vyše 67-tisíc nakazených a 1 650 obetí koronavírusu. Počet aktuálne chorých v krajine prevyšuje 30 200.

Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR patrí Ukrajina medzi rizikové krajiny a po návrate z nej čaká cestovateľov povinná domáca karanténa a laboratórne vyšetrenie na Covid-19.

Podľa MZV je územie krajiny rozdelené na tzv. zelené a červené zóny, podľa počtu aktívnych prípadov.

„Pri vstupe do krajiny sa nevyžaduje test na Covid-19, ale všetci cudzinci sa pri vstupe na územie Ukrajiny musia preukázať poistnou zmluvou alebo potvrdením o poistení liečebných nákladov spojených s liečbou COVID-19.Poistenie musí byť platné počas celého pobytu na území Ukrajiny a uzatvorené v  poisťovacej spoločnosti, ktorá má zastúpenie alebo partnerskú poisťovňu na území Ukrajiny alebo prostredníctvom ukrajinskej poisťovacej spoločnosti,“ upozorňuje MZV.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ministerstvo zdravotníctva ČRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR