V niektorých aj európskych krajinách sa vakcíny proti ochoreniu COVID-19 kombinujú už dlhšie, na Slovensku mali túto možnosť doteraz iba tí záujemci o očkovanie, ktorým to odporučil lekár.
Tento týždeň však minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) oznámil, že kombinovanie vakcín chcú povoliť všetkým, ktorí by o to mali záujem. Môže ísť hlavne o tých, ktorí boli v prvom kole očkovaní vakcínou Vaxzevria.
Lengvarského ministerstvo umožní kombinovať vakcíny proti koronavírusu, nebude potrebné lekárske odporúčanie
Vektorovou vakcínou od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity sa už na Slovensku iba preočkováva, druhú dávku by malo dostať približne 380-tisíc ľudí. Pre nežiaduce účinky však zrejme viacerí budú zvažovať inú vakcínu.
Vo svete sa vykonáva niekoľko štúdií, ktoré skúmajú, akú ochranu prináša človeku kombinácia vakcín od odlišných výrobcov. Podľa výsledkov jednej z nich nerobí problémy ani kombinovanie odlišných druhov vakcín.
Astra a Pfizer
Najčastejšie sa skúmalo, či je po prvej dávke Vaxzevrie vhodné ponúknuť človeku mRNA vakcínu od konzorcia Pfizer a BioNTech. Vedci sa však zaoberali aj kombináciou AstraZeneca a Pfizer/BioNTech v obrátenom poradí.
Výsledky štúdie zverejnenej na odbornom portáli medrXiv dokazujú, že po prvej dávke vakcíny fungujú tak, ako sa predpokladalo a ako ukázali aj predchádzajúce klinické štúdie. Potvrdili teda stanovenú účinnosť vakcín.
Nemeckí vedci pritom overovali jednak počet protilátok, ktorý telo očkovaných produkuje, ale aj neutralizačnú schopnosť, ktoré dané protilátky majú voči proteínom vírusu SARS-CoV-2.
Rovnaké až lepšie
Po podaní prvej dávky akejkoľvek vakcíny bolo u 59 účastníkov štúdie spozorované navýšenie počtu protilátok, po druhej dávke sa tento počet ešte výrazne zvýšil. Pri kombinovaní vakcín zaznamenali vedci približne rovnaké údaje.
Koronavírus môže spôsobiť u mladších dospelých vážne poškodenie orgánov, tvrdí britská štúdia
Režim zmiešaného dávkovania ale generoval 13-násobne vyššie priemerné hodnoty v súvislosti s neutralizačnými schopnosťami ako samotná vakcína AstraZeneca a mierne vyššie hodnoty, ako vyvolalo očkovanie iba vakcínou Pfizer/BioNTech.
Zdá sa teda, že zmiešané dávkovanie vektorovej vakcíny a vakcíny založenej na mRNA metóde vedie k porovnateľnej alebo prevyšujúcej protilátkovej odpovedi.
Podľa odborníkov by to mohol byť kľúč k menej výrazným nežiaducim účinkom, ktoré sa môžu vyskytnúť po podaní vakcín.