Vo štvrtok 21. novembra si pripomíname Svetový deň boja proti rakovine pankreasu. Pri tejto príležitosti sa spája viac ako 80 organizácií z 30 krajín v podpore chorých a ich blízkych a v šírení osvety.
„Ak by sme nič neurobili a tejto chorobe ďalej nevenovali pozornosť, do roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia,“ vyjadrili sa zakladatelia aliancie Nie rakovine a združenia Europacolon Slovensko – Jana Pifflová Španková, Patrik Herman a Bibiana Ondrejková.
Vo výskyte sme druhí na svete
Slovensko je vo výskyte rakoviny pankreasu druhé na svete. Aj preto sa Nie rakovine a Europacolon Slovensko pripájajú k svetovým aktivitám. Vyzývajú občanov, aby si vo štvrtok vzali na seba oblečenie s prúžkami alebo oblečenie fialovej farby. Je to na znak spolupatričnosti s ľuďmi, ktorí bojujú s touto zákernou chorobou, a na vyjadrenie piety a úcty tým, ktorí jej podľahli.
Vo štvrtok budú na fialovo svietiť aj Most SNP s reštauráciou UFO v Bratislave, Twin City Tower, Europa Business Center v Banskej Bystrici a Župný dom v Prešove.
Ženy z onkologických ochorení najviac ohrozuje rakovina prsníka, u mužov je to najmä hrubé črevo
Rakovina pankreasu stále patrí medzi onkologické diagnózy s najnižšou mierou prežívania. Až 95 percent pacientov jej podľahne aj preto, že len málo ľudí pozná rizikové faktory. Len asi 20 percent všetkých odhalených prípadov je možné riešiť chirurgicky.
Všímajte si príznaky
Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine pankreasu sa spájajú pacientske organizácie a odborníci z celého sveta so spoločným cieľom zvýšiť povedomie o najčastejších príznakoch tejto choroby. Častými príznakmi sú bolesti strednej časti chrbta, nevysvetliteľné chudnutie, žltačka a bolesť v oblasti žalúdka.
Príčina rakoviny pankreasu zatiaľ nie je známa. Medzi rizikové faktory patria fajčenie, obezita, pozitívna rodinná anamnéza a chronická pankreatitída, ktoré môžu zvýšiť individuálne riziko vzniku ochorenia.
V súčasnosti neexistuje žiadny skríningový test na rakovinu pankreasu. Preto aždý, kto má pretrvávajúci jeden alebo viac symptómov, by o nich mal povedať svojmu lekárovi. Výskum ukazuje, že pacienti diagnostikovaní včas a urgentne operovaní majú väčšiu pravdepodobnosť, že prežijú kritických päť rokov.