KOŠICE 17. decembra (WBN/PR) – Európsky vzdelávací projekt na podporu lídrov v gemerskom regióne sa 12. decembra po viac ako 6 mesačnom trvaní ukončil. Na záverečnej konferencii v Jablonove nad Turňou zhrnuli a zhodnotili prínos cyklu školení pod názvom „Úspešní lídri pre úspešné územie“. Od mája sa ho zúčastňovali starostovia, podnikatelia a nádejní podnikatelia z 19 obcí ležiacich na území Národného parku Slovenský kras zapojených do projektu Leader.
„V našom regióne je podnikateľská sféra veľmi slabá. Školenie takéhoto charakteru tu ešte nebolo a myslím si, že tí, ktorí ho navštevovali poctivo sa veľa naučili, hlavne v oblasti komunikácie,“ zhodnotila prínos projektu manažérka Miestnej akčnej skupiny (MAS) OZ KRAS Silvia Pápaiová. „V Jablonove nad Turňou máme napríklad pani inžinierku Annu Ignácovú, ktorá je už na dôchodku a keďže si chcela privyrobiť, začala podnikať. Vyrába vynikajúce džemy z ovocia vo svojej záhrade, ale nevedela komunikovať, bála sa stanoviť si cenu, bála sa jednať ako podnikateľka. Myslím si, že jej tie školenia veľmi pomohli,“ dodáva Silvia Pápaiová.
Podnikateľ Róbert Zsori, ktorý sa venuje chovu hovädzieho dobytka, takisto ocenil nové komunikačné techniky: „Najviac mi to pomohlo pri vyjednávaniach s obchodnými partnermi, ale uvedomil som si aj to, aké je dôležité plánovanie pri práci v tíme.“
Najaktívnejším starostom, ktorý sa projektu zúčastnil bol Roman Viola z obce Pašková. Ocenil hlavne rady, ako efektívne komunikovať a viesť ľudí. „Veľmi sme si vážili, že na školenia doviedol aj niekoľko mladých Rómov z obce,“ povedala Mária Ház, jedna z garantiek projektu z neziskovej organizácie Proactiva.
Vzdelávanie ľudí z verejného i súkromného sektora a ich spájanie sa v prospech rozvoja konkrétneho regiónu sa už osvedčilo v mnohých krajinách Európskej únie predovšetkým pri rozvojových programoch vo vidieckych komunitách.
Oblasť Národného parku Slovenský kras nie je výnimkou. Je súčasťou historického regiónu Gemer, oplýva historickým i prírodným bohatstvom, je stvorená na rozvoj vidieckeho turizmu i rôznych iných foriem cestovného ruchu. Tie však treba vedieť „objaviť“ a ponúknuť tak, aby predovšetkým miestnym prinášali úžitok a prosperitu. Preto Európsky poľnohospodársky fond na rozvoj vidieka preferuje vzdelávacie aktivity. Hlavný potenciál rozvoja vidí totiž v ľuďoch a v ich schopnosti tvoriť príležitosti vo svojom vlastnom prostredí.