ATÉNY 16. októbra (WEBNOVINY) – Grécko dokončí rokovania s medzinárodnými veriteľmi týkajúce sa ďalších úsporných opatrení a čoskoro dostane tranžu z mimoriadneho úverového programu.
V pondelok to povedal grécky premiér Antonis Samaras. „Grécko čoskoro dostane ďalšiu tranžu. Jeho ekonomika potrebuje likviditu, ako púšť potrebuje dážď,“ povedal Samaras na konferencii v Aténach.
Grécky minister financií Yannis Stournaras však v rozhovore s reportérmi uviedol, že rokovania budú pravdepodobne trvať dlhšie než do štvrtku, kedy sa uskutoční summit EÚ.
Atény od konca júna nedostali žiadne peniaze z mimoriadneho úverového programu, keďže EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) chcú, aby sa Grécko zaviazalo k ďalším úsporám pre roky 2013 a 2014 v sume takmer 12 mld. eur.
Grécko úspešne dokončí rokovania, pretože jeho ekonomika sa bez finančných zdrojov nezotaví, vyhlásil ďalej Samaras. Rokovania s trojkou veriteľov však napredujú pomalšie, než sa očakávalo. “Snažíme sa, ale nemyslím si, že sa dohodneme (do štvrtku),” povedal Stournaras po stretnutí so Samarasom, ktorý ešte v sobotu odhadoval, že rokovania by sa mohli skončiť do 18. októbra.
Grécko plánuje začať tender na predaj alebo prenájom štátneho majetku, vrátane najväčšej rafinérie v krajine a dvoch veľkých prístavov. Vyhlásil to šéf gréckej privatizačnej agentúry HRADF Yannis Emiris. Tento plán je tak súčasťou druhej vlny privatizácie po tom, ako krajina v rámci prvej vlny ohlásila šesť projektov, ktorých kompletizácia sa očakáva na začiatku budúceho roka.
„Máme niekoľko veľmi významných aktív a tendre odštartujeme počas nasledujúcich niekoľko mesiacov,“ povedal Emiris. Atény plánujú vypísať tender na predaj podielu v rafinérii Hellenic Petroleum, dvoch jej najväčších prístavov Pireus a Thessaloniki, druhej najväčšej vodárenskej spoločnosti v Grécku Thessaloniki Water a v podniku Larco, ktorý je jedným z najväčších producentov niklu na svete. Krajina chce tiež nájsť investorov pre letisko v Aténach, diaľnicu Egnatia a viaceré menšie regionálne letiská a prístavy.
Privatizácia je kľúčovou pre snahy Grécka o splatenie dlhu a odvrátenie bankrotu. V rámci podmienok plnenie mimoriadnej pomoci od EÚ a Medzinárodného menového fondu by mali Atény získať do roku 2015 z privatizácie 19 mld. eur a do roku 2020 sumu 50 mld. eur.
Grécko už však teraz nesplnilo niekoľko cieľov, ktoré súvisia príjmami. Od prvého úverového programu, ktoré získalo v máji 2010, doposiaľ z predaja štátneho majetku získalo iba 1,6 mld. eur. Dôvodom bola neochota predchádzajúcich vlád predávať štátne aktíva, politická nestabilita a malý záujem investorov.