Vysmädnuté Grécko sa chce napiť, veritelia majú čas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôležitá návšteva Angely Merkelovej
Nemecká kancelárka Angela Merkelová prišla do Grécka prvýkrát od začiatku ekonomickej krízy pred tromi rokmi. Jej päťhodinová návšteva sa bude týkať najmä smerovania gréckej ekonomiky v Európe. Stretnutie s premiérom Antonisom Samarasom v centre Atén 9. októbra 2012 sprevádzali protesty, pri ktorých muselo zasahovať viac ako 7-tisíc policajtov. Foto: SITA/AP

ATÉNY 16. októbra (WEBNOVINY) – Grécko dokončí rokovania s medzinárodnými veriteľmi týkajúce sa ďalších úsporných opatrení a čoskoro dostane tranžu z mimoriadneho úverového programu.

V pondelok to povedal grécky premiér Antonis Samaras. „Grécko čoskoro dostane ďalšiu tranžu. Jeho ekonomika potrebuje likviditu, ako púšť potrebuje dážď,“ povedal Samaras na konferencii v Aténach.

Grécky minister financií Yannis Stournaras však v rozhovore s reportérmi uviedol, že rokovania budú pravdepodobne trvať dlhšie než do štvrtku, kedy sa uskutoční summit EÚ.

Atény od konca júna nedostali žiadne peniaze z mimoriadneho úverového programu, keďže EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) chcú, aby sa Grécko zaviazalo k ďalším úsporám pre roky 2013 a 2014 v sume takmer 12 mld. eur.

Grécko úspešne dokončí rokovania, pretože jeho ekonomika sa bez finančných zdrojov nezotaví, vyhlásil ďalej Samaras. Rokovania s trojkou veriteľov však napredujú pomalšie, než sa očakávalo. “Snažíme sa, ale nemyslím si, že sa dohodneme (do štvrtku),” povedal Stournaras po stretnutí so Samarasom, ktorý ešte v sobotu odhadoval, že rokovania by sa mohli skončiť do 18. októbra.

Grécko plánuje začať tender na predaj alebo prenájom štátneho majetku, vrátane najväčšej rafinérie v krajine a dvoch veľkých prístavov. Vyhlásil to šéf gréckej privatizačnej agentúry HRADF Yannis Emiris. Tento plán je tak súčasťou druhej vlny privatizácie po tom, ako krajina v rámci prvej vlny ohlásila šesť projektov, ktorých kompletizácia sa očakáva na začiatku budúceho roka.

Dôležitá návšteva Angely Merkelovej
Foto: SITA/AP

„Máme niekoľko veľmi významných aktív a tendre odštartujeme počas nasledujúcich niekoľko mesiacov,“ povedal Emiris. Atény plánujú vypísať tender na predaj podielu v rafinérii Hellenic Petroleum, dvoch jej najväčších prístavov Pireus a Thessaloniki, druhej najväčšej vodárenskej spoločnosti v Grécku Thessaloniki Water a v podniku Larco, ktorý je jedným z najväčších producentov niklu na svete. Krajina chce tiež nájsť investorov pre letisko v Aténach, diaľnicu Egnatia a viaceré menšie regionálne letiská a prístavy.

Privatizácia je kľúčovou pre snahy Grécka o splatenie dlhu a odvrátenie bankrotu. V rámci podmienok plnenie mimoriadnej pomoci od EÚ a Medzinárodného menového fondu by mali Atény získať do roku 2015 z privatizácie 19 mld. eur a do roku 2020 sumu 50 mld. eur.

Grécko už však teraz nesplnilo niekoľko cieľov, ktoré súvisia príjmami. Od prvého úverového programu, ktoré získalo v máji 2010, doposiaľ z predaja štátneho majetku získalo iba 1,6 mld. eur. Dôvodom bola neochota predchádzajúcich vlád predávať štátne aktíva, politická nestabilita a malý záujem investorov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Antonis SamarasAntónis Samarás