BRATISLAVA 27. októbra (WebNoviny.sk) – Vyšetrovateľ Marek Gajdoš je podľa zákona viazaný mlčanlivosťou, preto jeho účasť na zasadnutí brannobezpečnostného výboru ku kauze Gorila nemala význam. Médiám to po neverejnom zasadnutí výboru povedal minister vnútra Robert Kaliňák.
„Na výbor nikdy nechodia policajti ani vyšetrovatelia,“ povedal s tým, že na výbory sú bežne pozývaní vedúci predstavitelia štátnych orgánov. Okrem toho, že Gajdoš je viazaný mlčanlivosťou, podľa Kaliňáka o priebehu vyšetrovania môže informovať výlučne dozorujúci prokurátor, ktorým je špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
OĽaNO a SaS pozývajú Kaliňáka, Gašpara a Gajdoša na výbor
Šéf vyšetrovateľov špecializovaného tímu kauzy Gorila končí
Vyšetrovací tím podľa Kaliňáka v prípade urobil obrovské množstvo práce. „Spis má niekoľko desiatok tisíc strán a dokonca z toho vyplynuli ďalšie trestné stíhania,“ povedal minister. Gajdošove zmienky o sťažených podmienkach vyšetrovania, o ktorých informovali médiá, podľa Kaliňáka nesúviseli s osobami z prostredia polície alebo rezortu vnútra.
Zasadanie výboru bez Gajdoša nemá význam
Podľa opozície zasadanie výboru bez prítomnosti Gajdoša nemá význam. Podľa opozičných poslancov mala totiž účelom zasadnutia byť konfrontácia vyšetrovateľa a jeho tvrdení s ministrom vnútra. Gajdoša sa pritom nechceli pýtať na konkrétnosti zo spisu, preto by podľa nich neporušil mlčanlivosť. Minister mu však účasť na výbore podľa opozície zakázal práve preto, aby konfrontáciu znemožnil.
„My sme kvôli tomu nezvolávali výbor, aby sme zobrali na vedomie informáciu ministra vnútra, ale aby sme počuli, čo hovoria minister, policajný prezident a vyšetrovateľ Gajdoš,“ povedal poslanec Richard Vašečka (OĽaNO). Minister vnútra bol podľa neho počas zasadnutia veľmi „politický“. „Akoby zabudol, že my sme predvolali jeho a nie on nás,“ povedal Vašečka.
Podľa poslanca Ľubomíra Galka (SaS) zazneli na adresu Gajdoša vyjadrenia, napríklad o jeho disciplinárnom postihu, na ktoré je potrebné jednoznačne reagovať, preto mal byť prítomný. „Všetky informácie boli informácie, pri ktorých sme si vypočuli len jednu stranu,“ dodal. Celá táto situácia je pritom podľa Galka dôkazom, že Kaliňák zasahuje do vyšetrovania kauzy. Vystúpenie ministra vnútra bolo podľa Galka politickým monológom a nové informácie v prípade neprinieslo.
Gašpar je s prácou vyšetovateľov spokojný
Ako povedal novinárom policajný prezident Tibor Gašpar, s postupom práce vyšetrovacieho tímu Gorila je spokojný. „Všetci to interpretujú, že ak nedôjde aspoň k dvadsiatim vzneseným obvineniam, je to neúspech,“ povedal s tým, že dôležité je urobiť konečný odpočet po ukončení vyšetrovania. „Aby sa povedalo, že sa každá jedna veta z materiálu preverila a čo prinieslo dokazovanie,“ zdôraznil.
S Gajdošom mal podľa vlastných slov dvojhodinový rozhovor, kde si vysvetlili veci, ktoré zazneli v médiách. Rozdielny pohľad na niektoré aspekty vyšetrovania má Gajdoš podľa Gašpara s dozorujúcim prokurátorom Kováčikom. Dve veci, ktoré má v prípade Gajdoš pridelené, sú podľa Gašpara vo finálnej fáze a Gajdoš sám si vyberie náhradného vyšetrovateľa z tímu, ktorý ich dokončí. Vyšetrovanie celej kauzy by podľa Gašpara mohlo byť uzavreté začiatkom budúceho roku. Zasadnutie výboru bolo prerušené, pokračuje v piatok.
Ako informovali pred časom médiá, vyšetrovateľ Marek Gajdoš, ktorý stál na čele špecializovaného tímu utvoreného na vyšetrovanie kauzy Gorila, sa rozhodol odísť do civilu. Tím založili v januári 2012. Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, pričom jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník SIS Peter H. Celá vec je v štádiu vyšetrovania