Keď sa povie neviditeľný plášť, väčšine ľudí sa vybaví Rowlingovej Harry Potter alebo Tolkienov Pán prsteňov. Zdá sa však, že toto už nie je len vec fantastiky a človek sa aj v reálnom svete dostal bližšie k neviditeľnosti – k možnosti nepozorovane sa pohybovať prakticky kdekoľvek a schovať sa pred zrakom radarov.
Technologické inovácie, ktoré robia každodenný život rýchlejším a hlavne ľahším
Tím inžinierov z Iowskej štátnej univerzity publikoval výskumnú štúdiu detailne popisujúcu využitie flexibilných metamateriálov. Tie sú vyrobené človekom a majú vlastnosti, ktoré sa nedajú nájsť v prírode. Poskytujú tak možnosť zahaliť/skryť objekty pred mikrovlnnými detektormi a radarmi.
Tím prezýva metamateriál schopný absorbovať radarové vlny „meta-skin“. „Metakoža“ pozostáva z matrice prerušených kruhových rezonátorov z tekutého kovu, ktoré sú zapustené do vrstiev silikónovej gumy. Zliatina tekutého kovu je pritom mixom gália a india zvaným galinstan, ktorý zostáva tekutý pri izbovej teplote, ale nie je toxický ako ortuť. Tieto prerušené kruhové rezonátory absorbujú radarové vlny v rámci špecifických kmitočtových rozsahov.
Vďaka tomu, že rezonátory zostávajú tekuté a že sú vsadené do pružného materiálu, tím vlastne vytvoril anti-radarovú „pokrývku“, ktorá môže byť umiestnená prakticky na akýkoľvek objekt. Materiál nateraz nedokáže zachytiť všetky radarové vlny, ale testy ukázali, že až 75 % vĺn v rozmedzí 8 – 10 GHz bolo „meta-kožou“ absorbovaných.
Rezonátory môžu byť pritom prispôsobené na rôzne frekvencie vlnových dĺžok od 9,15 do 12,38 GHz. Tím sa však, ako to už vo vede býva, pokúša svoju „metakožu“ zdokonaliť.