BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) – Výrazná väčšina ľudí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom dôchodkovom pilieri, si bude musieť z celej nasporenej sumy povinne kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Tzv. programový výber, ktorý umožní postupne vyplatiť nasporenú sumu po odchode na dôchodok, bude totiž určený pre tie osoby, ktorých dôchodok z prvého piliera alebo prvého a druhého piliera spolu je viac ako štvornásobok sumy životného minima, čo je v súčasnosti približne 800 eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý v stredu schválila vláda.
Druhou skupinou sporiteľov, pre ktorých bude dostupný programový výber nasporenej sumy, budú tí sporitelia, ktorí vzhľadom na nízky nasporený objem prostriedkov nedostanú od životných poisťovní žiadnu ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku.
Formou programového výberu bude vyplácať penzijné úspory úzkemu okruhu sporiteľov príslušná dôchodková správcovská spoločnosť (DSS), pričom nevyplatenú sumu dôchodku zdedia pozostalí. Obdobie programového výberu alebo výšku mesačnej splátky si sporiteľ dohodne s DSS. Programovým výberom bude možné vyplatiť aj dobrovoľné príspevky do druhého piliera aj bez splnenia podmienok, že úhrn dôchodkov z prvého a druhého piliera je vyšší ako 4-násobok životného minima.
Peniaze z druhého piliera sa budú dať dediť
Ak sporíte v druhom pilieri, pozrite si zmeny vyplácania
Podmienky pri dočasnom dôchodku
Rovnaké podmienky ako pri programovom výbere majú platiť aj pri využití dočasného dôchodku. Dočasný dôchodok, ktorý má vyplácať životná poisťovňa, má byť takisto len pre tých sporiteľov, ktorých dôchodok z prvého piliera alebo prvého a druhého piliera spolu je viac ako štvornásobok sumy životného minima. Na dočasnú penziu budú mať nárok aj tí sporitelia, ktorí nedostanú od životných poisťovní ponuku na vyplácanie doživotného starobného dôchodku.
Dočasný dôchodok môže poisťovňa vyplácať päť, sedem alebo desať rokov. Ak poberateľ dočasného dôchodku zomrie ešte pred vyplatením poslednej splátky dočasného dôchodku alebo pred uplynutím vopred stanoveného obdobia vyplácania dočasného dôchodku, nevyplatené finančné prostriedky nebudú predmetom dedenia, ale zostanú životnej poisťovni.
Rezort práce a sociálnych vecí chce súčasne od začiatku budúceho roka zrušiť terajšiu podmienku minimálne desiatich rokov sporenia v druhom pilieri. Jedinou podmienkou pre vyplácanie prostriedkov z kapitalizačného piliera tak bude dosiahnutie dôchodkového veku. V roku 2015 by tak mohlo o vyplácanie prostriedkov z druhého piliera požiadať asi 3 tisíc sporiteľov.
Dve rozhodnutia klienta
Ak sporiteľ požiada po dosiahnutí dôchodkového veku o vyplácanie doživotnej penzie zo životnej poisťovne, bude musieť urobiť dve rozhodnutia. Prvým je to, či bude chcieť mať svoj doživotný dôchodok pravidelne zvyšovaný o vopred dohodnuté percento, alebo mu bude životná poisťovňa vyplácať rovnakú sumu dôchodku až do jeho smrti. Percento zvyšovania dôchodkov z druhého piliera pritom stanoví Národná banka Slovenska na základe strednodobého inflačného cieľa Európskej centrálnej banky. Ak sa sporiteľ rozhodne pre tzv. indexáciu doživotného dôchodku, tak jeho prvotný dôchodok bude nižší, ako by bol dôchodok bez pravidelného zvyšovania o stanovené percento.
Sporiteľ sa tiež bude musieť pri žiadaní o doživotnú penziu rozhodnúť, či po jeho smrti budú mať jeho pozostalí nárok na vdovské, resp. vdovecké a sirotské dôchodky. Ak bude mať záujem o vyplácanie pozostalostných penzií po jeho smrti, jeho doživotný dôchodok z druhého piliera bude pri jeho priznaní nižší približne o 10 %. Vyplácanie vdovských, resp. vdoveckých a sirotských dôchodkov pritom môže trvať jeden alebo dva roky.
Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku zo strany životných poisťovní dostane sporiteľ v centrálnom elektronickom ponukovom systéme. Žiadať o doživotnú penziu v rámci tohto systému bude povinné pre všetkých sporiteľov. Ponuka od jednotlivých životných poisťovní bude platná 30 dní.
Ak nebude mať žiadna životná poisťovňa záujem vyplácať sporiteľovi doživotný dôchodok, a to pre nízku sumu dôchodkových úspor, takýto sporiteľ bude dostávať prostriedky z druhého piliera vo forme programového výberu od príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti alebo vo forme dočasného dôchodku od životnej poisťovne.Podľa Richtera je to odborný zákon
Ako uviedol minister práce Ján Richter po rokovaní vlády, ide o vysoko odborný zákon. „Ide o zákon, ktorý bolo nevyhnutné vypracovať pretože ten pôvodne nastavený zákon ešte vtedy ministrom Kaníkom bol nevykonateľný,“ skonštatoval minister. Tvrdí, že ľudia, ktorí vstupovali do druhého piliera, boli istým spôsobom zavedení, keďže nevedeli, ako sa im budú vyrátavať a vyplácať prvé dôchodky. Ako podotkol, nebolo by dobré, ak by sa zákon novelizoval, a to najmä preto, aby mali ľudia istotu a vedeli, podľa čoho sa majú rozhodovať. „Samozrejme to v prvom rade záleží od toho, koľko budú mať nasporené z hľadiska súčtu prvého a druhého piliera,“ skonštatoval šéf rezortu práce.
Pri vyplácaní prvých dôchodkov očakáva nespokojnosť, podľa neho sú ľudia, ktorí boli v druhom pilieri, na tom relatívne horšie z hľadiska nasporených peňazí, ako tí, ktorí boli len v štátnom prvom pilieri. „Prirodzená nespokojnosť tam bude, viacerí sa budú cítiť, že boli podvedení, ale my sme včas upozornili, že nastavenie nebolo dobré, bohužiaľ v druhom pilieri to trvá doteraz. Je veľa sporiteľov, ktorí tam nemajú čo robiť z hľadiska veku a príjmu,“ povedal Richter. Zároveň podotkol že by nebol rád, aby sa počas súčasnej vlády opätovne druhý pilier otváral.