BRATISLAVA 17. október (WebNoviny.sk) – K vládnemu návrhu novely o Policajnom zbore má pripomienky aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Poslankyňa Veronika Remišová za zásadný problém považuje navrhované zloženie komisie.
Situáciu nevyrieši jeden zákon
„Druhým problémom je aj mechanizmus odvolania policajného prezidenta, keďže tak môže urobiť minister vnútra len po odporučení tromi pätinami hlasov všetkých členov výboru pre obranu a bezpečnosť. Súčasná vláda si tým zabezpečila, že ňou vybratý policajný prezident bude neodvolateľný aj v prípade, že sa po voľbách zmení vláda a súčasná vládna koalícia bude v opozícií. Aj potom budú môcť vo výbore blokovať odvolanie policajného prezidenta. Funkčné obdobie štyroch rokov, čo je nový prvok v policajnom systéme, je ďalším pokusom o zabétonovanie človeka vládnej koalície vo funkcii,“ uviedla.
Liberáli nemôžu podporiť návrh novely o Policajnom zbore, Galko predstavil štyri pripomienky
Podľa nej ďalšou otázkou, ktorú sa zákon pokúša riešiť, je postavenie policajnej inšpekcie. „Situáciu v Policajnom zbore nevyrieši jeden účelovo postavený zákon, ale dôkladná a hlboká reforma s dostatočne razantnou personálnou obmenou. Nasvedčujú tomu aj prípady, keď sa policajti sťažujú na silný vplyv politických nominácií na prezídiu a v elitných útvaroch, v okresoch sú to potom nezriedka policajti napojení na miestnych podnikateľov, čo sme mali možnosť vidieť aj v prípade farmárov na východe,“ dodala s tým, že ďalším problémom sú podľa niektorých policajtov aj podozrenia z falšovania policajných štatistík a tiež aj pomerne malá ochota policajnej inšpekcie pri stíhaní rozsiahlejšej korupcie.
Novela ovplyvní voľbu policajného prezidenta
Podľa novely z ministerstva vnútra, o ktorej plénum rokuje od deviatej hodiny ráno, má po novom policajného prezidenta vymenovať do funkcie minister vnútra na základe výberového konania a po verejnom vypočutí v parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť, ak výbor odporučí jeho vymenovanie.
Funkčné obdobie šéfa polície má byť štvorročné, pričom sa o funkciu môže uchádzať ešte jedenkrát. Komisia, ktorá má posudzovať kandidátov do funkcie policajného prezidenta, má podľa novely sedem členov.
Nebezpečenstvo korupcie sa zvyšuje, tvrdí OĽaNO a chce meniť novelu o verejnom obstarávaní
„Dvoch členov komisie menuje minister vnútra a po jednom členovi komisie menuje generálny prokurátor, prezident Policajného zboru, riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, rektor Akadémie Policajného zboru a odborový orgán, ktorý má najviac členov z príslušníkov Policajného zboru,“ uvádza sa v dokumente.
V prípade zámeru odvolať policajného prezidenta z funkcie musí minister vnútra svoj návrh po novom odôvodniť a následne ho musí odporučiť brannobezpečnostný výbor aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru. Zmeny sa týkajú aj pozície šéfa policajnej inšpekcie.