Vedci vytvorili chatbota, vďaka ktorému sa ľudia môžu „porozprávať so svojím 60-ročným ja“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Muž, ktorý chcel zavraždiť kráľovnú, bol ovplyvnený umelou inteligenciou
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Vedci z Massachusettského technologického inštitútu vytvorili chatbota založeného na umelej inteligencii, ktorý napodobňuje svojho používateľa vo vyššom veku. Veria, že „komunikácia“ so 60-ročným ja zmení myslenie mladých ľudí o zdraví, peniazoch a práci. Referuje o tom web The Guardian. Cieľom projektu je prinútiť ľudí, aby už dnes premýšľali o tom, kým chcú byť zajtra.

To podporí dlhodobú zmenu myslenia a správania a môže povzbudiť ľudí, aby v súčasnosti robili múdrejšie rozhodnutia, ktoré optimalizujú ich dlhodobú pohodu a životné výsledky,“ hovorí autor chatbota Pat Pataranutaporn.

Na interakciu s chatbotom sú používatelia najskôr požiadaní, aby odpovedali na sériu otázok o sebe, svojich priateľoch a rodine, minulých skúsenostiach, ktoré ich formovali, a o ideálnom živote, ktorý vidia pre seba v budúcnosti. Potom nahrajú obrázok na výšku, ktorý program digitálne zostarne, aby sa podobal používateľovi vo veku 60 rokov.

Program potom dodáva informácie z odpovedí používateľa do veľkého jazykového modelu, ktorý generuje bohaté syntetické pamäte pre simulované staršie ja. To zaisťuje, že keď chatbot odpovie na otázku, spolieha sa na konzistentný príbeh.

Samotný Pat Pataranutaporn niekoľkokrát komunikoval so svojím „budúcim“ ja. Hovorí, že najviac ho zasiahol moment, keď mu chatbot pripomenul, že jeho rodičia vždy nebudú nablízku, takže by s nimi mal tráviť čas, kým môže.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Massachusettský technologický inštitút