Britská vláda vo štvrtok oznámila, že z bezpečnostných dôvodov zakazuje čínsku videoaplikáciu TikTok vo vládnych mobilných telefónoch. Londýn takto rozhodol po podobných krokoch USA a Európskej únie.
Zákaz sa netýka osobných zariadení
Britský minister pre záležitosti úradu vlády Oliver Dowden v parlamente povedal, že zákaz sa s okamžitou účinnosťou týka pracovných telefónov a ostatných zariadení, ktoré používajú členovia vlády a štátni zamestnanci. Zákaz označil ako preventívne opatrenie a konštatoval, že sa netýka osobných telefónov a zariadení.
Dánsko zakázalo TikTok na pracovných zariadeniach, obáva sa aj rizika špionáže
„Vzhľadom na osobitné riziko v súvislosti s vládnymi zariadeniami, ktoré môžu obsahovať citlivé informácie, je obozretné a primerané obmedziť používanie určitých aplikácií, najmä ak ide o aplikácie, v ktorých sa môžu uskladňovať veľké množstvá dát a môže k nim existovať prístup,“ povedal Dowden britským poslancom.
Príkladom šla Amerika, ale aj Európa
Americká vláda minulý mesiac prikázala, aby zamestnanci federálnych úradov vymazali aplikáciu TikTok zo všetkých vládnych mobilných zariadení. Americký Kongres, Biely dom, armáda USA a viac ako polovica amerických štátov túto aplikáciu zakázali už skôr. Európska únia, Belgicko a ďalšie krajiny tiež dočasne zakázali používanie aplikácie TikTok v služobných telefónoch.
České úrady varujú pred aplikáciou TikTok. Ľudia by mali zvážiť, či ju budú používať
Dôvodom pre tieto kroky sú silnejúce obavy, že materská firma TikToku ByteDance by mohla údaje o používateľoch a históriu prehliadania poskytnúť čínskej vláde alebo robiť v jej mene propagandu a šíriť dezinformácie. Firma tvrdí, že takéto obavy sú založené na nesprávnych informáciách a dodala, že prijala opatrenia na zvýšenie ochrany dát používateľov.