Konopa siata. Zázračná rastlina, ktorá podporuje udržateľnosť planéty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Man harvesting medical marijuana
Foto: iStock

Konopa siata v sebe skrýva obrovský potenciál, ktorý poznali už naši predkovia. Tak prečo ho znovu neobjaviť? Okrem všestranného využitia v medicíne, kuchyni či v kozmetike sa z nej dá získať ekologický stavebný materiál a dokonca môže byť tiež náhradou umelej hmoty či mať mnoho ďalších prekvapivých využití, ktoré môžu pomôcť nielen nám, ale i našej planéte.

To, že je konopa siata všestranne využiteľná rastlina, poznali už naše prastaré mamy a otcovia. Dokonca už starí Babylončania a Číňania z nej dokázali zužitkovať takmer všetko. Táto rastlina sa často spája iba s obsahom tetrahydrokanabinolu (THC), látky, ktorá má psychoaktívne vlastnosti, no skrýva sa v nej omnoho viac. Okrem iných kanabinoidov je zdrojom CBD (Cannabidiolu), ktorý je najviac zastúpený v kvetoch a listoch a ďalších zdravých rastlinných látok ako terpény, flavonoidy alebo polyfenoly.

Benefity z využitia

Konopa siata je naozaj pozoruhodná rastlina, ktorá sa dá použiť takmer všade. Najviac rozšírené je jej využitie ako potraviny v kuchyni, najmä jej semien, ktoré sú bohaté na zdravé mastné kyseliny, proteíny a vitamíny.

V kozmetike nájdeme konopu v podobe mastí, gélov, šampónov, atď. Tam sú jej najväčšími benefitmi antioxidačné a zvláčňujúce účinky či liečba atopickej dermatitídy.

Obrazok1.png
Konopné semienko. Foto: Kentucky Hempsters: Hemp 101: What Is Hemp, What’s It Used for, and Why Is It Illegal? Článok, Júl 2015. URL: bit.ly/3ZH9a76

Poďme sa teraz pozrieť na jej všestranné vyžitie v ďalších smeroch.

Ekologický stavebný materiál, ktorý pomáha znížiť emisie

Stavebný materiál z technickej konopy má výborné izolačné vlastnosti. Navyše viaže na seba uhlík. Medzi takýto materiál radíme konopný betón (kompozit z konopy a vápna, materiál vhodný na murovanie alebo izoláciu), konopnú vlnu a drevovláknitú izoláciu.

Výroba tony ocele emituje 1,46 ton CO2. Pri výrobe železobetónu sa emituje ďalších 198 kg CO2. Naopak meter štvorcový dreva zarámovaného s konopným betónom (s hmotnosťou 120kg), naviaže 35,5 kg atmosférického CO2 počas života budovy.

Konopný betón je nehorľavý, odoláva plesniam a baktériám, prirodzene reguluje vlhkosť a má výnimočné tepelné a akustické vlastnosti.

Na univerzite v Bath vo Veľkej Británii postavili trojposchodovú budovu s plášťom z konopného betónu. Tento materiál sa ukázal ako veľmi efektívny. Budova totiž rok nekúrila, nechladila a tiež nemala zapnutú ani kontrolu vlhkosti a napriek tomu v nej namerali stabilnejšie podmienky ako v ostatných tradičných budovách. Zároveň sa tým ušetrili náklady na prevádzku budovy a znížili sa emisie. Takisto i v Paríži už bola dokončená osemposchodová budova z konopného betónu a stavajú sa ďalšie.

Náhrada umelej hmoty podporujúca udržateľnosť

Viaceré veľké európske automobilky používajú konopné vlákna v interiéroch svojich áut. Konopa je ľahká a trvácna. Prvý pokus použiť konopu v aute urobil už Henry Ford, ktorý prišiel s myšlienkou auta s konštrukciou z konopy a poháňaným biopalivom taktiež z konopy. Použitím ľahkých biomateriálov sa zníži emisia CO2 a zvýši dojazd vozidla. Zázračné vlastnosti konopy sú využité aj v Porche 718 Cayman GT4 Clubsport, ktoré má dvere zo zmesi ľanu a konopy. Taktiež Renew Sports Cars uviedli na trh na mieru vyrobené autá kompletne z konopy. Francúzska národná železničná spoločnosť SNCF v projekte z roku 2020 oslovila konopný sektor ohľadom možnosti použitia konopného vlákna v častiach vlakov.

Konopa je jedna z rastlinných surovín, ktoré sa môžu použiť pri výrobe rozložiteľných obalových materiálov, čo pomôže pri znižovaní plastového odpadu. V roku 2018 bolo z nového plastu uvedeného na trhu EÚ 40 percent obalového materiálu.

Náhrada dreva pri výrobe papiera

Zrelé konopné steblo má 60-70 percent celulózy. Drevo obsahuje 40 percent. Konopnému steblu trvá 5 mesiacov dozrieť, drevu to trvá roky. Preto priemyselné pestovanie konopy vynesie na hektár štyrikrát viac buničiny ako výsadba stromov. Papier z konopy sa dá recyklovať 7 až 8 krát, kým papier z dreva 3 až 5. Konopný papier nepotrebuje toxické chemikálie na bielenie.

Textília, ktorá šetrí vodu

V roku 2005 Štokholmský Environmentálny Inštitút uskutočnil štúdiu, v ktorej skúmal ekologickú stopu pri pestovaní konopy, bavlny a výrobe polyesteru. Najhoršie dopadol polyester, celkovo najlepšie dopadlo pestovanie konopy, ktorá potrebuje o 75 percent menej vody. Vo Veľkej Británii dokonca stačí dažďová voda. Pri rovnakej ploche sa dá dosiahnuť trikrát viac vlákna z konopy ako z bavlny.

Energia z konopy

Z energetického hľadiska je konopa zaujímavá pre biomasu. Rastie rýchlo a viaže veľa uhlíka, ktorý sa dá premeniť na energiu.

Obrazok2 1.png
Konopné steblo. Foto: Kentucky Hempsters: Hemp 101: What Is Hemp, What’s It Used for, and Why Is It Illegal? Článok, Júl 2015. URL: bit.ly/3ZH9a76

Konopa je mnohoúčelová rastlina, ktorá môže slúžiť ako zdroj:

  • Výživy a zdraviu prospešných potravín
  • Kozmetiky, textílií, papiera
  • Stavebný a izolačný materiál v stavebníctve
  • Rozložiteľný a recyklovateľný biomateriál, ako náhrada plastov
  • Biomasa ako zdroj energie

Ale nejde len o využitie. Aj samotné pestovanie prináša ďalšie benefity!

Benefity z pestovania

Pestovanie konopy vyžaduje minimum vstupov a má pozitívny vplyv na pôdu a biodiverzitu. Celá sa využije alebo ďalej spracuje. Neprodukuje tak žiaden odpad!

Ak by sa použila ako náhrada za ostatné uhlíkové suroviny, umožnila by nám zachytiť a uskladniť významné množstvo CO2. Má vysokú mieru tvorby biomasy – vie uložiť CO2 aj v stonke aj v koreni. Rastie rýchlo, 4 až 5 mesiacov. Dorastá do piatich metrov a jej korene siahajú do troch metrov hlboko.

Na každú tonu priemyselnej konopy pripadá 0.445 ton uhlíka absorbovaného z atmosféry. Ak 12 ton uhlíka sa rovná 44 tonám CO2, potom na tonu konopy pripadá 1,6 tony CO2. Ploche s výnosnosťou 5,5 až 8 ton/ hektár to znamená 9 až 13 ton absorbovaného CO2 na hektár. Konopa je uhlíkovo negatívna surovina!

Pridaná hodnota priemyselnej konopy je v jej možnostiach využitia a rôznorodosti produktov pri dosahovaní pozitívnych environmentálnych dopadoch zo samotného pestovania.

Európska Únia má za cieľ oddeliť ekonomický rast od využívania prírodných zdrojov a dosiahnuť 0 emisií do roku 2050. Pomôže konopa? Veľké príbehy píše neustále.

Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať