V súťaži Cena ITAPA 2022 získali prvé miesto nová služba elektronickej práceneschopnosti (ePN) v kategórii Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti a Rowes – systém inteligentného riadenia zimnej údržby ciest v kategórii Najinovatívnejší projekt. Najlepšie digitálne projekty vyhodnotili 21. krát na záver najväčšej domácej technologickej konferencie Jesenná ITAPA 2022 s podtitulom Právo na úspech.
Elektronická PN
Prvý uvedený projekt elektronizoval proces potvrdzovania práceneschopnosti lekármi, automatizoval uplatňovanie nároku na dávky pri PN poistencami a sprístupnil údaje o PN zamestnávateľom a poistencom Sociálnej poisťovne.
Približne tridsiatka projektov sa bude v uchádzať o Cenu ITAPA, porota sa zameria na ich reálny prínos pre ľudí (foto)
„Elektronická PN významne zjednodušuje poistencovi postup v životnej situácii. Je to prvá služba štátu, kde povinné kroky nemusí vykonať občan, ale celý proces za neho vykonávajú úrady,“ potvrdil generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne ako zadávateľa projektu Michal Ilko.
Po štyroch mesiacoch od spustenia projektu je 22 % všetkých PN už potvrdzovaných elektronicky, čo je takmer 83-tisíc ePN-iek. Na projekte mali podiel aj Národné centrum zdravotníckych informácií a jeden z dodávateľov spoločnosť Asseco Central Europe.
IT akadémia
V tej istej kategórii získal druhé miesto národný projekt IT akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. Ide o projekt Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Centra vedecko-technických informácií. Vzniklo viac ako tisíc moderných metodík, platforma pre výuku, skrátila sa potrebná doba na výuku a systém umožňuje aj rôzne motivácie žiakov i študentov.
Reformy v informatizácii a digitalizácii zmenia Slovensko na modernú krajinu, povedala Remišová na konferencii ITAPA (foto)
Tretia priečka patrí projektu spoločnosti Resitech, zameranom na digitalizáciu pri správe bytových domov a urýchlenie komunikácie s majiteľmi bytov. Služba prepája správcu bytovky s jej obyvateľmi, vytvára komunitnú sieť, kde používatelia môžu medzi sebou komunikovať.
Údržba ciest
Systém inteligentného riadenia zimnej údržby ciest, ktorý uspel v kategórii Najinovatívnejší projekt, robí údržbu efektívnejšou a cesty bezpečnejšie. Projekt inštaluje finančne dostupné IoT meteostanice posielajúce dáta do centra na vyhodnotenie, výsledkom je napríklad pokles nehodovosti o 28 % na sledovaných úsekoch.
Systém využíva Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja a Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy, na projekte spolupracovali spoločnosť Softec a Slovenský hydrometeorologický ústav.
IPčko – duševné zdravie
Druhé miesto v tejto kategórii patrí projektu IPčko – duševné zdravie optikou technológií a digitalizácií. Psychológovia a psychologičky sú dostupní na linkách pomoci IPčko.sk (pre mladých ľudí), Dobrá linka (pre zdravotne znevýhodnených) a Krízová linka pomoci (pre všetkých). Projekt Občianskeho združenia iPčko ocenila aj verejnosť s najvyšším počtom hlasom v Cene Rádia Slovensko.
Dvadsať rokov rozprávame o inováciách, no potrebujeme výsledky. Heger vyzval na vytvorenie inovačnej mentality (foto)
Tretia je kyberbezpečnostná hra CyberGame Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. Platforma je inovatívny nástroj na tréning profesionálov a simuláciu reálnych úloh, s ktorými sa stretávajú, zároveň vyhľadáva a podporuje talenty v tejto oblasti.
Virtuálna registračná pokladnica 2
Špeciálne uznanie ITAPA získala aplikácia pre evidovanie služieb – Virtuálna registračná pokladnica 2. Za zlomok nákladov a v krátkom čase dokázala Finančná správa nahradiť problematickú Virtuálnu registračnú pokladnicu vlastnou. Cieľom bola úspora nákladov a zbavenie sa závislosti na dodávateľovi. Nová Virtuálna registračná pokladnica už nahradila starú a využíva ju 60-tisíc podnikateľov.