Reformy v informatizácii a digitalizácii zmenia Slovensko na modernú krajinu, povedala Remišová na konferencii ITAPA (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ITAPA 2022: Jesenná ITAPA
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas Medzinárodnej konferencie Jesenná ITAPA 2022. Bratislava, 30. november 2022. Foto: archívne SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 30. novembra 13:57

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) považuje tento rok za prelomový.

Začaté reformy v oblasti informatizácie a digitalizácie štátu podľa rezortnej šéfky Veroniky Remišovej (Za ľudí) spravia zo Slovenska modernú digitalizovanú krajinu.

Veľmi dôležité reformy, ktoré sme začali robiť pred dvoma rokmi, prinášajú prvé zásadné výsledky a zlepšenia služieb štátu pre občanov,“ informovala v stredu na technologickej konferencii Jesenná ITAPA 2022 vicepremiérka.

Veľká antibyrokratická revolúcia

Ako poznamenala, odštartovali veľkú antibyrokratickú revolúciu, zavádzajú proaktívne digitálne služby pri jednotlivých životných situáciách.

Spravili sme prvý, ale o to dôležitejší krok k budovaniu digitálneho ekosystému štátu, ktorý bude pre občanov dostupný vďaka aplikácii Slovensko v mobile,“ uviedla Remišová. Podľa nej sa tiež podarilo ušetriť na výdavkoch na štátne IT vyše 72 miliónov eur a zastabilizovať Ústredný portál verejnej správy Slovensko.sk, ktorý zdedili po predchodcoch v katastrofálnom stave.

Ambiciózna reforma šetrí čas ľuďom

Od začiatku tohto roka bolo zrušených trinásť druhov papierových potvrdení a výpisov, ktoré už občania nemusia predkladať na úradoch.

Celkovo, v rámci tejto ambicióznej reformy, zrušíme predkladanie až 21 okruhov výpisov a potvrdení, vďaka čomu občania a podnikatelia ušetria ročne viac ako 42 miliónov eur na poplatkoch, doprave či čase, ktorý by inak strávili behaním po úradoch,“ priblížila ministerka informatizácie. Za úspech označila aj zavedenie prvej proaktívnej, plne digitalizovanej životnej situácie – narodenie dieťaťa.

Zjednodušenie životných situácií

Systém bol postupne zavádzaný od 1. apríla 2022 a pomohol rodičom už takmer 26 000 detí, ktoré sa odvtedy na Slovensku narodili a odbremenil ich od behania po úradoch,“ vysvetlila Remišová. Ministerstvo informatizácie plánuje postupne zavádzať aj ďalšie životné situácie.

Pripravujeme pomoc pre ľudí, ktorí stratia alebo si hľadajú zamestnanie, chcú začať podnikať, kupujú si motorové vozidlo alebo nehnuteľnosť na bývanie. Postupne spustíme až 16 životných situácií,“ dodala vicepremiérka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRIZa ľudí