Dvadsať rokov rozprávame o inováciách, no potrebujeme výsledky. Heger vyzval na vytvorenie inovačnej mentality (foto)

ITAPA 2022: Jesenná ITAPA
Premiér SR Eduard Heger počas Medzinárodnej konferencie Jesenná ITAPA 2022. Bratislava, 29. november 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

Slovensko potrebuje budovať mentalitu inovácií a rozmýšľať o sebe ako o krajine, ktorá na to má.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) o tom informoval v utorok na začiatku trojdňovej technologickej konferencie Jesenná ITAPA 2022 s tým, že veci už nemožno robiť tak ako doteraz. Prvý deň podujatia je zameraný práve najmä na zavádzanie a rozvoj inovácií.

Dvadsať rokov sme rozprávali o inováciách, hlavne ako štát. Potrebujeme dosahovať výsledky, takže musíme niečo zmeniť. A to naša vláda urobila,“ povedal Heger a vymenoval viaceré opatrenia. Dôveru podľa neho dali mladým so skúsenosťami v zahraničí.

Sľúbených šesťsto miliónov na výskum

Čiže kvalitný tím, inklúzia a spolupráca, nielen lokálna, ale aj medzinárodná. Teraz potrebujeme iniciovať najmä lokálnu,“ uviedol premiér a podotkol, že možno stavať aj na domácich firmách.

Predseda vlády pripomenul, že v Pláne obnovy a odolnosti vyčlenili šesťsto miliónov eur na výskum a vývoj. Podľa neho z toho má ísť zhruba 170 miliónov eur na podporu spolupráce firiem, akademického sektora a organizácií výskumu a vývoja.

Toto je úplne kľúčové,“ potvrdil Heger. Na tri transformačné a inovačné konzorciá je v rámci uvedenej sumy vyčlenených takmer 90 miliónov eur, na rôzne výskumné inštitúcie zhruba 50 miliónov eur a zvyšok na patentové, digitálne a inovačné vouchery.

Heger chce excelentnú vedu

Ďalších 140 miliónov máme na podporu excelentnej vedy. Chceme, aby naša veda bola excelentná. Máme výbornú vedu, naša veda je známa po svete v niektorých odvetviach,“ priblížil premiér. Vyslovil želanie, aby bola excelentná stále, a preto spomínaný objem peňazí nasmerovali na ňu.

Vyše 70 miliónov pôjde pre 225 excelentných výskumníkov. Chceme, aby ľudia mali dostatok zdrojov a mohli sa rozvíjať,“ zdôraznil Heger, pričom za dôležité označil rozvíjanie ľudského kapitálu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti