3D tlač je na vzostupe: Ako vybrať trojrozmernú tlačiareň?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
3D printer. 3d printing close up
Foto: Adobe Stock

Praktické pomôcky, dekorácie, súčiastky a rôzne výrobky — to všetko vám umožňuje vytvoriť 3D tlač. Vytlačiť si niečo originálne pritom môže aj začiatočník. Ešte ste s 3D tlačiarňou nepracovali? Ako ju vybrať a čo všetko budete potrebovať, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Prečo si zaobstarať 3D tlačiareň

3D tlač vám umožní vyrobiť rôzne dekorácie, súčiastky, ale aj prototypy výrobkov od jednoduchších až po zložitejšie tvary bez nutnosti ďalšieho opracovávania. Vstupné náklady sa dajú udržať na dostatočne nízkej úrovni, iste oceníte nízke náklady na materiál na tlač.

Materiály, z ktorých môžete tlačiť, sú k dispozícii v rôznych farebných prevedeniach. V porovnaní s kovom či drevom je ich výhodou aj nízka hmotnosť. Zvoliť je možné tiež materiál, ktorý je pre vás najvhodnejší s ohľadom na odolnosť voči nárazom, teplotám a poveternostným podmienkam aj možnosti ohýbania. Pre všetky tieto výhody sa 3D tlač teší čoraz väčšej popularite nielen vo firmách, ale aj u bežných zákazníkov.

Ako vybrať 3D tlačiareň

Ponuka je naozaj bohatá. Aby ste sa v nej ľahšie zorientovali, poradíme vám, na ktoré parametre sa zamerať.

Tlačová technológia

Na 3D tlač sa používajú dve metódy:

1. FDM tlačiarne

Tento typ je lacnejšou voľbou a využíva FDM 3D tlač, ktorá sa označuje tiež ako FFF. Je vhodná aj pre tých, ktorí dosiaľ s 3D tlačiarňou nepracovali. Do tlačiarne vchádza na vstupe materiál v podobe struny, ktorý sa v zariadení roztaví. Následne sa z neho po vrstvách tlačí výrobok.

FDM 3D tlač predstavuje presný spôsob tlače, ktorý však závisí od rozlíšenia trysky. Vyskytnúť sa môžu problémy so zmenou vlastností tlačového materiálu pri jeho chladnutí (zmena v rozmeroch do niekoľko milimetrov). Dôležité je preto, aby bola tlačová podložka vyhrievaná.

2. SLA metóda

SLA 3D tlač používa postupné vytvrdzovanie fotoreaktívnej živice pomocou laseru alebo diód. Na začiatku sa naleje tenká vrstva tekutej živice do nádoby. Jej dno je ožarované presným svetlom, ktoré sa dá riadiť tak, aby zasiahlo len miesta tvoriace vrstvy výrobku. Do nádoby je ponorená tlačová platforma.

V procese tlače živica tvrdne a prichytí sa k tlačovej platforme. Po dokončení jednej vrstvy sa platforma zodvihne tak, aby bolo možné vytvárať ďalšiu vrstvu s výškou vypočítanou na desatiny až stotiny milimetra. Výhodami sú vysoká presnosť a hladký povrch výrobkov. Počítať je však nutné s vyššími obstarávacími nákladmi.

Rozmery tlačovej podložky

Pri rozhodovaní o tom, ktorý model vám bude najlepšie vyhovovať, je dôležitým parametrom rozmer tlačovej podložky. Závisieť bude od veľkosti výrobkov, ktoré chcete trojrozmerne vytvoriť.

3D printing in progress. 3d printer printed a hand. A man touches the product printed on a 3d printer. God's touch, biblical motives
Foto: Adobe Stock

Materiály

Skontrolujte tiež, ktoré materiály daný model podporuje. Niektoré využívajú len určité materiály, iné 3D tlačiarne tlačia z rôznych vstupov.

Rýchlosť

Tento údaj bude dôležitý s ohľadom na kvalitu tlače. Rýchle tlačiarne sú, spravidla, vhodné len na tlač hrubých prototypov. Dosahujú totiž menšiu presnosť.

Tlačové rozlíšenie

Môže byť horizontálne alebo vertikálne a určuje presnosť tlače výrobkov. Vertikálne rozlíšenie pritom určuje minimálnu hrúbku jednej vrstvy, horizontálne hovorí o minimálnej vzdialenosti, o akú sa môže posunúť tlačová hlava alebo svetlo.

Montáž tlačiarne

3D tlačiarne sa dajú zakúpiť ako hotový produkt, zvoliť si môžete tiež modely, ktoré je potrebné skladať z viacerých dielov.

Student in the workshop photographs a part preprinted on a 3D printer
Foto: Adobe Stock

Tlačový materiál — filamenty

Filamenty sú plasty alebo polymérové živice, ktoré sa dajú tepelne upravovať. Pri ich výbere je dôležité, aké výrobky chcete tlačiť. Predávajú sa vo forme struny, ktorá je navinutá na cievke.

PLA vlákna, PETG, ABS, ASA a HIPS filamenty aj nylonové vlákna

Pokiaľ s 3D tlačou práve začínate, vhodnou voľbou pre vás budú PLA vlákna. Ide o bioplast vyrobený z rastlinných zdrojov. Pri tlači sa ľahko taví, nevyžaduje vyhrievanú podložku, nie je však veľmi flexibilný a má nízku teplotnú odolnosť.

PETG filamenty sa vyrábajú z PET, ľahko sa s nimi tlačí, dajú sa do istej miery ohýbať a majú dostatočnú pevnosť. Vhodné sú na tlač puzdier, krytov a podobne. Ak hľadáte materiál odolný voči teplu, siahnite po ABS filamentoch. Odolávajú teplote až do 100 °C aj nárazom, sú však náročnejšie na tlač.

Súčiastky, ktoré môžete vystaviť UV žiareniu, dažďu a vetru vyrobíte z ASA filamentov. HIPS filamenty vám zase umožnia vytlačiť zdravotne nezávadné produkty, ako sú obaly potravín. Potrebujete odolné súčiastky? Aj mechanickému namáhaniu odolajú výrobky z nylonového vlákna.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať