Predošlé vedenie ministerstva školstva si nesplnilo domácu úlohu, keď nevypracovalo dlhodobú stratégiu zlučovania svojich podriadených organizácií a ich efektívnejšieho fungovania. Nepodarilo sa tiež u nich docieliť naplánované úspory. Konštatujú to vládni analytici Implementačnej jednotky (IJ) Úradu vlády SR v Súhrnnej implementačnej správe za rok 2019, ktorú zverejnili tento rok v máji.
Lubyovej rezort si nesplnil domácu úlohu
K optimalizácii činnosti jednotlivých priamo riadených organizácií ministerstva školstva mala počas vlaňajška prispieť nová forma kontraktov s presnejším vymedzením personálnej aj finančnej náročnosti úloh vybraných organizácií.
Ich oficiálne záverečné vyhodnotenie malo byť vypracované do februára 2020. Ako uvádza IJ, rezort však namiesto toho zaslal analytikom „len všeobecné závery, bez relevantných podkladov a preukázaných prínosov”.
„Konkrétne opatrenia na zlepšenie a optimálnejšie fungovanie priamo riadených organizácií nenavrhol,“ konštatujú vládni analytici.
Stále chýba dlhodobá stratégia
Rovnako podľa nich predošlé vedenie ministerstva nevypracovalo dlhodobú stratégiu zlučovania organizácií.
K zefektívneniu procesov v rámci organizácií rezortu malo prispieť aj spustenie centrálneho obstarávania vybraných komodít. Ministerstvo ho však ani do decembra minulého roka neiniciovalo, uvádza IJ.
K optimalizácii nákladov nedošlo
Analytici tiež zistili, že zlúčenie Národného ústavu celoživotného vzdelávania (NÚCŽV) so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania (ŠIOV), ku ktorému došlo ku koncu júna 2019, neprispelo k optimalizácii a efektívnejšiemu fungovaniu priamo riadených organizácií.
„Kvôli navýšeniu rozpočtu NÚCŽV v roku 2019 na viac ako 1,5 násobok pôvodnej výšky a nevysporiadaným dlhodobým záväzkom vo výške 13,9 milióna eur nedošlo do 12/2019 k žiadnej úspore,“ uvádzajú v správe.
K zníženiu očakávanej úspory došlo aj pre posunutie sťahovania Agentúry na podporu výskumu a vývoja aj pre rekonštrukcie priestorov Iuventy – Slovenského inštitútu mládeže.
Pôvodne plány hovorili o úspore 3,2-milióna eur do roku 2024, no nové odhady sú 2,3 milióna eur.
Je nevyhnutné zefektívniť fungovanie
IJ odporúča novému vedeniu rezortu, aby vypracovalo a zverejnilo záverečné vyhodnotenie kontraktov za rok 2019, vrátane prínosov samotných kvartálnych odpočtov úloh podriadených organizácií.
Tiež by malo pripraviť plán ďalších krokov vedúcich k zefektívňovaniu ich fungovania. Analytici si tiež pýtajú delimitačný protokol NÚCŽV a kalkuláciu očakávaných budúcich prínosov zlúčenia so ŠIOV.