Platy učiteľov podľa miesta ich pôsobenia nie sú dobrý nápad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. septembra (Webnoviny.sk) – Rozdielna výška platov učiteľov v súvislosti s rozdielnymi životnými nákladmi učiteľov vo veľkých mestách a v malých mestečkách nie je šťastné riešenie. Učitelia s rovnakou praxou by mali byť za tú istú prácu odmeňovaní rovnako, bez ohľadu na miesto ich pôsobenia.

Pre agentúru SITA to povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek, ktorý tak reagoval na slová ministra financií Petra Kažimíra o možných cestách pri motivovaní učiteľov.

Téma učiteľov asi nebude zjednocovať

Kažimír v stredu 21. septembra uviedol, že ak chceme do školstva dostať novú krv, kvalitnejších alebo motivovanejších učiteľov, máme dve cesty. S ministrom školstva Petrom Plavčanom vraj rokuje o možnosti zamerať sa na mladých nastupujúcich učiteľov, čo je prvá cesta. Druhá možnosť, ktorú minister označil za kontroverznú, je taká, že sa bude hľadať riešenie v súvislosti s rozdielnymi životnými nákladmi učiteľov vo veľkých mestách, akými sú napríklad Bratislava či Košice, a v malých mestečkách a dedinách.

„Toto je téma, ktorá učiteľov asi nebude zjednocovať, ale pýtame sa, lebo aj toto je cesta, či indexovať mzdy učiteľov v Bratislave,“ konštatoval Kažimír s tým, že pre muža – učiteľa v Bratislave asi nie je jednoduché uživiť rodinu, ale v Trebišove možno áno.

Hrozí nebezpečenstvo diskriminácie

Ondek hovorí, že ak by učitelia neboli odmeňovaní rovnako, hrozilo by nebezpečenstvo diskriminácie a zvyšovanie napätia, ktoré školstvu určite neprospieva. „Navyše, podľa nás, ani platy učiteľov v malých mestách nezabezpečujú primeranú životnú úroveň a dôstojné spoločenské postavenie, aké im prináleží. Uvedomujeme si však, že životné náklady učiteľov pracujúcich vo veľkých mestách môžu byť o čosi vyššie a myslíme si, že na ich podporu by mohli byť použité finančné prostriedky z rozpočtov zriaďovateľov príslušných škôl a školských zariadení,“ dodal Ondek.

Predseda odborového zväzu navyše uviedol, že odbory už dlhodobo akcentujú potrebu väčšej motivácie mladých kvalitných ľudí pre prácu v školstve, najmä prostredníctvom zvýšenie nástupných platov mladých učiteľov. Takýto postup by však nemal ísť na úkor zlepšovania finančného ohodnotenia ich skúsenejších kolegov s dlhoročnou praxou.

„Jedným z riešení by podľa nás mohlo byť to, aby mladý nastupujúci učiteľ so skončeným druhým stupňom vysokoškolského štúdia bol automaticky zaradený priamo do 10. platovej triedy, čím by sa zvýšil jeho tarifný plat a zároveň by nedošlo k narušeniu rozdielov medzi platovými tarifami v platovej tabuľke pedagogických a odborných zamestnancov,“ dodal Ondek.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel ondek
Firmy a inštitúcie OZPSAV Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy