BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Ak nová vláda, ktorá vzíde z marcových predčasných parlamentných volieb, nezakotví do programového vyhlásenia vlády postupné zvyšovanie investícií do školstva, hrozí štrajk učiteľov.
V rozhovore pre agentúru SITA to povedal predseda školských odborárov Pavel Ondek. Vyhlásenie nového kabinetu považujú odborári za dostatočný signál, či kabinet má záujem riešiť súčasné problémy v školstve. Obligatórna veta v programovom vyhlásení vlády, že školstvo treba podporovať, novému vedeniu odborov stačiť nebude.
„Vtedy to bude signál, že je to zlé, a vtedy môže byť aj ten radikálnejší postup, a to je štrajk,“ povedal Ondek. Karty môže zamiešať i kolektívna zmluva na rok 2012. „Tá vo svojom jednom článku hovorí, že pokiaľ bude priaznivé hospodárenie štátu, tak vedenie štátu, zástupcovia odborov a zástupcovia zamestnávateľov zasadnú a otvoria kolektívnu zmluvu s tým, že je možné riešiť zvýšenie platov vo verejnej a štátnej službe. Otázne je, čo znamená pojem ´dobrý hospodársky výsledok štátu´,“ poznamenal Ondek.
Vyššie mzdy
Učitelia vyšli do ulíc na protest v septembri minulého roka a stále sú v štrajkovej pohotovosti. Po marcových voľbách chcú ešte pred prijatím programového vyhlásenia vlády rokovať s novým ministrom školstva. Vo vládnom vyhlásení požadujú zakotviť konkrétne systematické kroky, rozdelené do štyroch rokov vládnutia. V súčasnosti investuje štát do školstva, vedy a športu 4,7 percenta HDP.
Odborári budú presadzovať, aby sa do štyroch rokov zvýšil tento podiel aspoň o jedno percento HDP. Opätovne chcú otvoriť i tému vyšších miezd. „V prvom roku je najdôležitejšie zvýšiť platy zamestnancov a pre nás by bolo optimálne, aby sme sa čo najskôr priblížili k hranici 1,2 až 1,6-násobku v národnom hospodárstve,“ uviedol Ondek.
V súčasnosti je plat začínajúceho pedagóga približne 500 eur a tarifný strop pre pedagóga s 32-ročnou praxou predstavuje vyše 700 eur. Priemerný plat nepedagogických zamestnancov je 400 eur. Kuchárkam či školníkom sťažuje situáciu, že sú hodnotení podľa zákona o verejnej službe. Podľa Ondeka by bolo ideálne, keby boli zaradení v rámci školskej legislatívy.
Štrajk bude len krajná možnosť
Odborári prízvukujú, že štrajk vidia ako krajnú možnosť riešenia problémov. Doposiaľ sa im najviac osvedčilo rokovať. Nové vedenie odborov, ktoré zvolili koncom minulého roka, sa stretlo so školskými profesijnými organizáciami a vypočulo si, aké problémy ich trápia. O situácii chceli ešte pred voľbami informovať všetky parlamentné strany.
Na výzvu k rokovaniu zareagovali len SDKÚ-DS, KDH, SNS a Smer-SD. „Jedna vec je sľub, druhá vec je realita, ktorá bude,“ hovorí Ondek s tým, že skutočným dôkazom snahy zmeniť školstvo k lepšiemu bude programové vyhlásenie vlády. Prekvapilo ho, že na výzvu k stretnutiu neodpovedali Most-Híd, SaS ani Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.
„Možno, že majú iné problémy a školstvo je pre nich teraz pred voľbami niekde mimo cieľov, ktoré si stanovili,“ konštatoval Ondek. Pomoc pri presadzovaní požiadaviek do programu novej vlády prisľúbil odborárom aj prezident Ivan Gašparovič.