Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR chce od budúceho týždňa kontaktovať primátorov a starostov a najmä riaditeľov škôl, ktorí majú nízky pomer zaočkovanosti celej populácie či zamestnancov škôl.
Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva v tlačovej správe. Zámerom rezortu je ponúknuť pomoc samosprávam prostredníctvom očkovacích výjazdových tímov. Ku kampani ministerstva Za otvorené školy sa v piatok pripojili aj zriaďovatelia škôl v Trenčíne a Žiline.
Šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS) sa v piatok stretol s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavom Baškom, primátorom mesta Trenčín Richardom Rybníčkom, predsedníčkou Žilinského samosprávneho kraja Erikou Jurinovou a primátorom mesta Žilina Petrom Fiabánem.
Niektoré prejdú na dištančné vyučovanie
Gröhling podotkol, že očkovaním sa nielen znižuje riziko ťažkého priebehu ochorenia, ale aj znižuje riziko prenosu vírusu.
Gröhling ocenil zodpovedný prístup mládeže, k očkovaniu a dôvere vo vedu vyzval aj ostatných
„Všetci si pamätáme, keď lôžka v nemocniciach boli preplnené a deti sa museli vzdelávať z domu. To, ako bude vyzerať budúci školský rok je na nás. Máme okresy, v ktorých je zaočkovanosť nízka, a preto je predpoklad, že školy v týchto okresoch na konci septembra alebo začiatkom októbra prejdú na dištančnú formu vyučovania,“ povedal.
Treba získať kolektívnu imunitu
Rybníček poukázal, že na prezenčné fungovanie škôl je potrebné získať kolektívnu imunitu. Plánujú preto vyzývať obyvateľov a zamestnancov, aby sa dali zaočkovať.
K výzve vakcinácie sa pripojila aj Jurinová, ktorá chce povzbudiť obyvateľov, aby využili možnosť byť zdraví. Podľa Bašku dištančné vzdelávanie nie je plnohodnotné vzdelávanie, na ktoré boli zvyknutí rodičia aj deti. Dodal, že aj deťom chýbal sociálny kontakt, keďže sa nemohli stretávať.