Výstava na Bratislavskom hrade s názvom Česká a slovenská architektúra – Panoráma architektúry 1918 – 2023, prišla po prezentácii na Pražskom hrade koncom minulého roka na Slovensko. Podľa organizátorov ide o najväčší výstavný projekt s témou českej a slovenskej architektonickej tvorby za obdobie posledných 100 rokov.
„Ide o retrospektívu architektúry oboch našich krajín, prostredníctvom takmer 200 významných diel architektov pôsobiacich od začiatku 20. storočia do súčasnosti, “ približuje Slovenské národné múzeum (SNM).
Výstava pozostáva z dvoch častí – architektúra do konca spoločnej republiky a časť predstavujúca Slovensko a Česko počas 30 rokov samostatnej existencie.
„150 modelov vybraných stavieb, doplnených o fotografie, faksimile vybraných architektonických kresieb, publikácie a ďalšie zaujímavé dokumenty od prvej Československej republiky po súčasnosť, ilustruje premenu fyzickej podoby miest a krajiny, ale aj architektúru ako samotný odbor,“ konštatuje SNM.
Výstavnému priestoru dominuje „strom republík“ – historická os, kde sú objekty a udalosti zasadené do vzájomného kontextu a špeciálna inštalácia s portrétmi významných architektov.
Architektúra vôbec nemusí byť nudná. Dôkazom sú najoriginálnejšie budovy sveta (foto)
„Výstava v Rytierskej siei Bratislavského hradu nemá rozsahom a záberom v histórii našich architektonických expozícií obdobu,“ uvádza portál archinfo.sk.
Ako dodáva, výstavné aktivity a s ňou súvisiace publikácie približujú to najlepšie z našej architektonickej histórie a majú za cieľ priblížiť všetkým návštevníkom zmysel architektúry v spoločenskom, kultúrnom a ekonomickom živote oboch národov.
Výstavu sprevádza publikácia Česká a slovenská architektúra, ktorá v 10 kapitolách približuje viac ako 100 diel a historický vývoj architektúry.
Projekt autorsky pripravili nestori histórie architektúry – profesori Matúš Dulla a Vladimír Šlapeta. Výstava na Bratislavskom hrade potrvá do 31. mája.