Festival Deň architektúry prináša komentované prehliadky bežne neprístupných budov a viac ako 120 zaujímavých miest v rámci celého Slovenska. Súčasťou podujatia, ktoré sa koná od piatku 27. septembra do stredy 3. októbra, budú aj prednášky, diskusie či filmové projekcie.
„Počas vychádzok či komentovaných prehliadok môžu záujemcovia objavovať skryté a zabudnuté miesta, bizarnosti vo verejnom priestore i mestskú divočinu,“ uvádza organizátor, ktorým je český spolok Kruh v spolupráci s novým slovenským Spolkom Kruh. Slovensko je pravidelne jeho súčasťou, avšak vo veľkom sa zapája prvýkrát.
V rámci programu je pre návštevníkov pripravených viacero prednášok, cyklistických vychádzok a tvorivých dielní pre deti. Väčšina podujatí je pre všetkých zdarma. Nosné témy tohto ročníka ponúkajú široký výber stavieb a miest, po ktorých budú sprevádzať odborníci v oblasti histórie či architektúry.
Tatranské Matliare aj stanica lanovky
Festival má tento rok podtitul Proces premeny, čo okrem iného odkazuje na 100. výročie úmrtia Franza Kafku. S liečebným pobytom svetoznámeho spisovateľa je spojená komentovaná prehliadka v obci Tatranské Matliare.
Bratislavský kraj vyhlásil architektonickú súťaž na obnovu synagógy vo Svätom Jure
Jej poslednou zastávkou bude údolná stanica lanovky na Lomnický štít v Tatranskej Lomnici. Ide o jediný projekt architekta Dušana Jurkoviča vo Vysokých Tatrách. Dielo, ktoré nesie Jurkovičov rukopis, je príkladom kombinácie zložitých technických požiadaviek a klasickej architektúry, pričom spája funkčnosť a estetickosť.
Budova NR SR a Slovenská národná knižnica
V čom je z pohľadu architektúry výnimočná budova Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave? „Stavbu dvoch režimov“ začali budovať v roku 1986 a dokončili až v roku 1993. Ako spoločenské zmeny ovplyvnili jej vzhľad? Na túto i ďalšie otázky dostanú odpoveď účastníci komentovanej prehliadky,“ uvádza organizátor.
Ďalšou zaujímavou stavbou je Slovenská národná knižnica v Martine. Postavili ju v 60. rokoch 20. storočia pomocou ojedinelého systému zdvíhacích stropov. Súčasťou komentovanej prehliadky v rámci Dňa architektúry bude aj návšteva priestorov, ktoré inak nie sú verejnosti bežne prístupné.
V Rači vznikla originálna škôlka - kruhová drevostavba na mieste bývalej vinárne
„Nová Dubnica mala v čase svojho vzniku fungovať ako modelové ideálne mesto s množstvom výtvarných prvkov a zelene,“ približuje organizátor tému ďalšej prehliadky. Urbanizmu a architektúre mesta, prezývaného v minulosti Vorošilovo, bude venovaná komentovaná prehliadka a výstava v trenčianskej Galérii M. A. Bazovského.
V Piešťanoch bola ulica Kráľovský riadok tou, ktorá sa pýšila najkrajšími a najhonosnejšími domami. Niektoré z nich v poslednej dobe zrekonštruovali, iné na svoju obnovu ešte len čakajú. „Na to, čo z nich zostalo, sa pozrú účastníci prehliadky, ktorá je taktiež súčasťou festivalu Deň architektúry,“ dodal organizáror.
Drevené mrakodrapy. Vízia, alebo budúcnosť udržateľnej architektúry?
Sprievodným podujatím je medzinárodný festival Film a architektúra. Tento rok sa koná v Nitre, Šali, Piešťanoch a Žiline. „Dramaturgicky je tentoraz zameraný na netypické stavby a absurdné spojenia,“ poznamenal organizátor s tým, že festival predstaví aj významné osobnosti architektúry.
Kompletný program festivalu Den architektury a medzinárodného festivalu Film a architektura je zverejnený na webe denarchitektury.cz a filmarchitektura.cz.