Výstavba budov v marci nenadviazala na prekvapivé februárové oživenie stavebnej produkcie. S postupným nástupom hlavnej stavebnej sezóny sa totiž najskôr zmierňuje aj efekt poveternostných podmienok a do popredia sa dostáva reálna sila dopytu po stavebných prácach.
Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák si myslí, že marec produkciu stavebníctva skôr len zreálnil po februári, ktorý ovplyvnilo nezvyčajne priaznivé počasie. Výkony odvetvia v treťom mesiaci tohto roka pri objeme cez 484 miliónov eur medziročne klesli o 9,4 % a znížili sa tak štvrtý mesiac po sebe.
Problémy hlási výstavba bytov
Štatistický úrad SR v piatok informoval, že stavebná produkcia po zohľadnení sezónnych vplyvov medzimesačne klesla o 7,5 %.
Čakať na lacnejšie hypotéky? Čo podľa analytika naznačili najnovšie čísla k realitnému trhu
„Aj marec pritom potvrdzoval, že problémy vo výstavbe budov naďalej hlási predovšetkým výstavba bytov. Tá naráža na ochladený realitný trh,“ uviedol analytik.
Očakávaný pokles úrokových sadzieb síce už viedol k zastaveniu poklesu novo začatej výstavby, jej efekt sa do čísel stavebníctva začne premietať až postupne.
Nebytový segment odoláva vysokým úrokom
„Nateraz nová výstavba ešte nedokáže plne nahrádzať postupne ukončovanú výstavbu bytov rozostavaných pred ochladením trhu. Na druhej strane, nebytový segment odoláva vysokým úrokom zatiaľ relatívne dobre, i v marci sa jeho produkcia dokonca medziročne zvýšila, hoci len o 0,7 %,“ poznamenal Ľubomír Koršňák.
Ceny domov v Bratislavskom kraji prvýkrát za dva roky mierne vzrástli, zmena na trhu nastala aj v množstve ponúk
Zaostávanie domácej stavebnej produkcie ovplyvnili medziročné poklesy stavebných prác v dominantnej oblasti odvetvia – v novej výstavbe o vyše 10 % a tiež v opravách a údržbe skoro o 5 %. Stavebná produkcia v tuzemsku tvorila necelých 90 % celkového výkonu stavebníctva. Výstavba budov klesla o 8,1 %.
„Práce na inžinierskych stavbách, kam patrí aj výstavba diaľnic, sa prepadli o 15,5 %, čo bolo najviac od januára 2022. Celkový výsledok stavebnej produkcie nevylepšili ani práce v zahraničí, skončili v dvojcifernom mínuse, o 16,5 %,“ priblížila hovorkyňa štatistikov Jana Morháčová s tým, že ich podiel na celkovej produkcii mierne prevýšil 10 %.
Očakáva sa nižší dopyt
V prvom štvrťroku 2024 stavebná produkcia s objemom 1,35 miliardy eur medziročne klesla o 6,6 %. V mínuse boli všetky jej zložky. Dominantná tuzemská nová výstavba sa znížila o 7,8 %, opravy a údržba o 0,4 % a ostatné práce až o 11,6 %.
Záujem o garáže rastie, podpísalo sa to aj na vývoji ich cien
„Stavebná produkcia z výstavby budov vykázala pokles o 5,5 % a práce na inžinierskych stavbách o 10 %. V súhrne prvých troch mesiacov bol objem stavebných prác v zahraničí medziročne nižší o 11,7 %,“ dodala.
Analytik očakáva, že stavebníctvo bude v tomto roku pravdepodobne zápasiť s nižším dopytom v oboch svojich segmentoch. Výstavbu budov budú brzdiť stále vysoké úroky a klesajúca investičná aktivita v ekonomike, aj napriek tomu, že trh s bývaním už svoje dno najskôr našiel.
Zotavenie bude pomalé
„Jeho zotavenie však bude len veľmi pomalé a k úrovniam spred energetickej a inflačnej krízy sa ani zďaleka nepriblíži,“ mieni Ľubomír Koršňák.
Ako podotkol, výstavba infraštruktúry sa bude musieť vysporiadať s prechodným obdobím, kedy sa ukončia viaceré projekty financované z predchádzajúceho eurofondového obdobia.
„Nábeh stavebných projektov z nového rozpočtovacieho obdobia, či Plánu obnovy môže brzdiť nový politický cyklus,“ dodal.