Stavebná produkcia sa v máji medziročne prepadla o viac ako 6 %. Dvojciferným tempom opäť výraznejšie zaostávala dominantná nová výstavba.
Z hľadiska výrobného zamerania sa o pätinu spomalili práce na inžinierskych stavbách, čo bolo najviac od začiatku roka 2022. Rast o viac ako štvrtinu si udržala iba produkcia slovenských stavebníkov v zahraničí.
Pozitívny trend konsolidácie
Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, produkcia v sektore stavebníctva v máji 2024 dosiahla 622,2 mil. eur. Odvetviu sa nepodarilo udržať medziročný rast produkcie z minulého mesiaca a aktuálne vykázalo pokles až o 6,2 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa stavebná produkcia medzimesačne znížila o 2,8 %.
Ako skonštatoval analytik 365. bank Tomáš Boháček, údaje z apríla započali pozitívny trend konsolidácie domáceho stavebného sektora, pričom májovým poklesom sa situácia výrazne nemení. Dôvodov poklesu je viacero.
Stavebné práce so začiatkom sezóny ožili, v apríli sa rozbehli nová výstavba aj opravy
„Najdôležitejšia nová súkromná výstavba bola ovplyvnená sezónnosťou, keď je štatisticky najviac nových stavieb realizovaných v prvých jarných mesiacoch. Spomalenie vo výstavbe infraštruktúry je dôsledkom vysokého základu z predchádzajúcich období. Podľa plánu harmonogramu výstavby ciest a diaľnic, by mala byť aktivita najväčšia v druhej polovici roka,“ myslí si analytik.
Stavebná produkcia vzrástla
Dlhodobé faktory pre stavebníctvo sú založené najmä na vývoji ekonomiky, nastavení úrokových sadzieb ECB a následne vývoj úverového úročenia. Májové údaje však veľa z vplyvov týchto faktorov nezachytávajú, keďže pri odvetví stavebníctva je oneskorenie aj jeden rok.
Po veľkonočnom prepade sa stavebný sektor zotavil, chýba dopyt vo výstavbe infraštruktúry
„Myslíme si však, že už v druhej polovici jesene, by sme mohli vidieť silnejšie agregátne štatistiky. Ceny materiálov, či dostupnosť pracovnej sily, budú spolu so stavom realitného trhu síce obmedzovať tempo rastu aktivity v sektore, ale celkovo by mal byť vývoj v tomto roku skôr priaznivý,“ povedal Boháček.
Stavebná produkcia slovenských stavbárov za hranicami výrazne vzrástla už druhý mesiac po sebe, aktuálne o 28,7 %. Jej podiel na celkovej produkcii tvoril takmer 13 %. V súhrne za päť mesiacov roka 2024 stavebná produkcia predstavovala objem takmer 2,6 mld. eur a bola medziročne nižšia o 4,9 %.
Nižší dopyt v oboch segmentoch
V poklese skončili všetky tri zložky odvetvia, dominantná nová výstavba sa znížila o 7 %, opravy a údržba o 2,3 % a ostatné práce o viac ako 10 %. V členení podľa výrobného zamerania poklesli stavebná produkcia z výstavby budov o 4,6 % aj práce na inžinierskych stavbách o 9,9 %. V súhrne prvých piatich mesiacov bol objem stavebných prác v zahraničí medziročne vyšší o 5,2 %.
Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka stavebníctvo bude aj v ostávajúcich mesiacoch tohto roka zápasiť s nižším dopytom v oboch svojich segmentoch. Výstavbu budov budú brzdiť stále vysoké úroky a klesajúca investičná aktivita v ekonomike, a to aj napriek tomu, že trh bývaním už svoje dno najskôr našiel.
Očakávaný tohtoročný mierny prepad má podľa stavbárov v budúcom roku vystriedať oživenie (foto)
„Jeho zotavenie však bude len veľmi pomalé a k úrovňami spred energetickej/inflačnej krízy sa ani zďaleka nepriblíži. Výstavba infraštruktúry sa bude musieť vysporiadať s prechodným obdobím, kedy sa ukončili viaceré projekty financované z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia. Nábeh stavebných projektov z nového rozpočtovacieho obdobia, či Plánu obnovy môže pritom brzdiť nový politický cyklus. Skúsenosti z minulosti naznačujú, že s nástupom novej vlády často dochádza aj k prehodnocovaniu priorít, čo dočasne spomaľuje i nábeh nových verejných projektov výstavby infraštruktúry,“ povedal Koršňák.