Projekt modernizácie Slovenskej národnej galérie sa zaradil medzi 40 najlepších európskych diel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenská národná galéria, Bratislava
Slovenská národná galéria, Bratislava SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Nadácia Mies van der Rohe zverejnila užší výber 40 stavieb, ktoré sa budú uchádzať o Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru. Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave je jedným z nich. Ako informuje portál archinfo.sk, po bratislavskej Mlynici sa práca kolektívu A BKPŠ stala len druhým slovenským dielom, ktorému sa to podarilo.

V aktuálnom ročníku Ceny EÚ za súčasnú architektúru, ktorá je považovaná za najprestížnejšie ocenenie za architektonickú tvorbu, je nominovaných 362 diel z 38 krajín. Do užšieho výberu sa dostali stavby z 20 európskych krajín. Najväčšie zastúpenie vo výbere medzinárodnej poroty má Španielsko so šiestimi realizáciami.

Víťazi súťaže budú známi v apríli

Do súťaže nie je možné prihlásiť sa, výber je založený na nomináciách autorít z jednotlivých krajín. Diela za Slovensko nominujú Slovenská komora architektov a dvaja nezávislí experti menovaní nadáciou.

V aktuálnom ročníku bude zasadať sedemčlenná porota. Približne o mesiac budú známi piati finalisti, ktoré diela porotcovia osobne navštívia. Následne vyberú jednu stavbu, ktorej udelia Cenu EÚ za súčasnú architektúru – Mies van der Rohe Award a jednu stavbu, ktorej udelia Zvláštnu cenu pre začínajúcich architektov. Výsledky budú známe v apríli tohto roku.

Súťažnú prehliadku realizovaných stavieb organizuje Európska únia a Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone od roku 1988.

Rekonštrukcia po viac ako 20 rokoch

Projekt prestavby areálu SNG spustil havarijný stav premostenia, ktoré museli v roku 2001 uzatvoriť. Nasledovali dve architektonické súťaže – v roku 2003 a 2005. Víťaz vzišiel až z druhej zo súťaží. Z dôvodu ekonomickej krízy však SNG začala s prestavbou areálu až v roku 2016.

Zrekonštruovaný areál SNG priniesol rozšírenie výstavnej plochy až o 5-tisíc metrov štvorcových, ale tiež zmodernizovanú kinosálu, knižnicu a archív, nový depozitár, reštaurátorské dielne a ateliéry, vynovenú administratívnu časť, kaviareň, kníhkupectvo, aj verejné priestory s nádvorím.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie slovenská komora architektovSNG Slovenská národná galéria