Čoraz viac ľudí uprednostňuje nájom pred vlastným bývaním, dôvodov je niekoľko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
prenájom bytov
Ilustračné foto gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slováci postupne menia tradície v oblasti bývania. Čoraz viac ľudí uprednostňuje nájom pred vlastným bývaním. Dôvodom je najmä nedostupnosť hypoték a rastúce ceny nehnuteľností, uvádza spoločnosť UPgreat.

Slovensko je krajina s vysokou preferenciou vlastného bývania. Až 93 percent obyvateľov má byt alebo dom, v ktorom býva, v osobnom vlastníctve. „Vyplýva to z histórie, keď po roku 1989 bolo možné dopracovať sa k vlastnému bytu veľmi lacno,“ konštatuje spoločnosť.

Pomer vlastného bývania je u nás po Rumunsku najväčší v Európe. „Podľa dát eurostatu pritom v Európskej únii býva v prenájme až 30 percent ľudí. Vo Švajčiarsku je ich dokonca 58 percent, v Nemecku 49 a v Rakúsku 45 percent,“ dodáva.

byt, bývanie
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Situácia sa postupne mení

Aj na Slovensku sa však situácia postupne mení. Nájom sa stáva prvou voľbou pri riešení bytovej otázky najmä pre mladých ľudí a tých, ktorí nemajú hotovosť na 20 percent z hodnoty nehnuteľnosti financovanej hypotékou.

Stredná vrstva bude čoraz častejšie bývať v nájomných bytoch. Tento trend je čoraz silnejší, predovšetkým v Bratislave a veľkých mestách, kde budú ceny nehnuteľností naďalej stúpať,“ vysvetľuje zakladateľ realitnej siete UPgreat, Richard Churý.

Podľa neho má tento trend viacero dôvodov. „Či už sú to ekonomické príčiny, alebo zmena správania, keď mladá generácia bude prenájom a flexibilitu uprednostňovať pred vlastnením a fixovaním sa na konkrétnu nehnuteľnosť. Táto zmena bude pozvoľná,“ dodáva.

Problém s kúpou nehnuteľnosti majú podľa Churého najmä ľudia, ktorých príjem nestačí na získanie hypotéky a nemajú dostatočnú finančnú rezervu. „Sú to predovšetkým jednorodičia, mladí ľudia, začínajúci podnikatelia alebo tí, ktorí majú problém získať spoluručiteľa,“ priblížil.

Kúpa, hypotéka, bývanie
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Vekový priemer postupne stúpa

Vekový priemer ľudí, ktorí si kupujú svoje prvé vlastné bývanie, vo všeobecnosti stúpa. „Dôvodom nie sú len sprísnené hypotéky, ale aj vôľa mladých ľudí cestovať predtým, než sa usadia, či dlhšie využívanie mama hotelu, prípadne uprednostnenie nájomného bývania pred rýchlym zadlžením sa,“ myslí si realitný expert.

Slovensko sa tak podľa Churého nebude veľmi líšiť od zahraničia. Správanie mladých sa bude odvíjať od troch faktorov: schopnosti čerpať hypotéku, porovnania výšky splátky hypotéky s výškou nájomného a ochoty uväzovať sa k úveru, keď človek nevie, či chce zostať na Slovensku, alebo žiť v zahraničí.

Za rastúcim záujmom o nájomné byty však podľa odborníka zaostáva ponuka. Ich výstavbu sľubovalo už viacero politikov, doteraz k tomu však v relevantnej miere nedošlo. „Nestíhajú ani mestá a obce. V Bratislave je len 1900 nájomných bytov, čo je necelé percento bytového fondu mesta,“ upozornil.

Určitý prísun nájomných bytov sa dá podľa neho očakávať, avšak ich množstvo závisí od podpory a možností štátu, samospráv a dostupnosti dlhodobého kapitálu. „Rovnako tak získanie partnerstiev so spoločnosťami, ktoré majú s výstavbou nájomného bývania skúsenosti zo zahraničia,“ predpokladá Churý.

Pre tých, ktorí majú problémy so zabezpečením vlastného bývania, je relevantná predovšetkým cena. Preto vyhľadávajú byty v lacnejších lokalitách, v pôvodnom stave a s nižšími výmerami. „Ak sa im v priebehu rokov začne viac dariť, či sa im narodia deti, menia tieto nehnuteľnosti za väčšie alebo kvalitnejšie,“ myslí si odborník.

Vekový priemer ľudí kupujúcich si prvé vlastné bývanie vo všeobecnosti stúpa. Podľa Churého by sa mal postupne posúvať do vo vekového rozhrania 30 až 45 rokov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UPgreat