Poslanci znova schválili novelu zákona o štátnej podpore nájomného bývania, prehlasovali tak veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Pri opätovnom prerokovaní vrátenej novely navrhovala jej neprijatie. Zákonodarcovia predĺžili účinnosť prijatých zmien na 25. júna.
Novela z uvedeného zákona vypúšťa časť o tom, že vláda nariadením raz ročne zvýši maximálnu výšku nájomného o potvrdenú mieru inflácie v predchádzajúcom roku. Zmenu navrhol poslanec Miloš Svrček z hnutia Sme rodina, zdôvodnil to tým, že spomínané ustanovenie zákona je nadbytočné.
Maximálna výška nájomného
Parlament pri hlasovaní v máji zároveň podporil pozmeňujúci návrh Svrčeka o tom, že maximálna výška nájomného sa zvýši raz ročne k 1. marcu o mieru inflácie v predchádzajúcom roku potvrdenú Štatistickým úradom SR a Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania ju zverejní na svojom portáli.
Prezidentka Čaputová vetovala novelu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy
Prenajímateľ môže zvýšiť výšku nájomného dohodnutého v nájomnej zmluve raz ročne o infláciu, pričom zvýšené nájomné sa uplatňuje od prvého dňa nasledujúceho mesiaca.
Zmeny v zákone tiež umožňujú investičným partnerom vytvárať so spoločnosťami prenajímateľov aj iné úrovne spoločností. Investičný partner v spoločnosti prenajímateľa nemusí mať stopercentný podiel ako spoločník či akcionár.
Čaputová novelu vrátila
Do firmy prenajímateľa budú môcť vstúpiť aj subjekty verejnej správy, ktoré zapojením svojho majetku sa budú môcť podieľať na projektoch štátom podporovaného nájomného bývania. Môžu byť do nich zaradené aj iné priestory ako byty, má to uspokojiť krátkodobé potreby bývania.
Prezidentka Čaputová má podstatnú výhradu a vetovala novelu o štátnej podpore nájomného bývania
Prezidentka Zuzana Čaputová pri vrátení novely upozornila na jej doplnenie o 23 ďalších, nesúvisiacich bodov, týkajúcich sa úpravy fungovania Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania.
„Z povahy a obsahu týchto doplnených novelizačných bodov je zrejmé, že práve tieto sú vecne najzávažnejšie,“ uviedla hlava štátu. Podľa súčasného zákona o nájomnom bývaní sú členmi agentúry zakladatelia a investiční partneri, hlasovacie právo v jej orgánoch však majú výlučne zakladatelia.
Podľa novelizovaného znenia by mali mať hlasovacie právo aj investiční partneri. Prezidentka to považuje za podstatnú zmenu, ktorá môže viesť k oslabeniu až k zániku vplyvu štátu v rámci hlasovania najmä členskej schôdze agentúry, čo pôsobí nesystémovo, keďže zakladateľmi agentúry sú výlučne štátne orgány a agentúra ako taká pôsobí v oblasti štátom podporovaného nájomného bývania.
Nebezpečný precedens
Za podstatnú výhradu prezidentka tiež považuje prenesenie voľby členov predstavenstva agentúry na NR SR. Členovia predstavenstva by tak mohli získavať silnú legitimitu a mandát v právnickej osobe, ktorá nie je kontrolným orgánom verejnej moci, ani nie je zložkou systému bŕzd a protiváh v rámci deľby moci.
Dotácie pre nájomné byty môžu stúpnuť, dôvodom je nárast cien stavebných materiálov a práce
Toto možno považovať za ústavne nesystémový krok, ktorý môže vytvárať nebezpečný precedens, keď výkonná zložka moci bude zákonodarcom oberaná o personálne rozhodnutia v ústredných orgánoch štátnej správy alebo v iných vládnych organizáciách a štátnych podnikoch.
Podľa prezidentky schválený zákon teda vytvoril priestor pre účasť na riadení agentúry subjektom, ktoré budú v zjavnom konflikte záujmov, keďže investiční partneri budú mať záujem viac hájiť predovšetkým subjektívne obchodné záujmy a menej záujem verejný.