Nepísané pravidlo, že čím väčšie mesto, tým drahšie nehnuteľnosti, nemusí byť vždy pravdivé. Vyplýva to z Cenovej 30-tky realitného barometra, ktorá mapuje ceny starších 3-izbových bytov v tridsiatich mestách Slovenska s viac ako 20-tisíc obyvateľmi.
Cenové rozdiely za štvorcový meter sa v nich pohybujú v niekoľkých stovkách eur. Ako informoval hlavný analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický, na realitnom trhu sa obchoduje najviac so staršími trojizbovými bytmi. Práve ich trhová hodnota najrealistickejšie vykresľuje slovenskú cenovú mapu bytov, a to bol aj dôvod, prečo ich použili na vytvorenie Cenovej 30-tky.
Rozhoduje aj dopravná dostupnosť
Najdrahšie nehnuteľnosti sú dlhodobo v mestách ako Bratislava či Košice. Priplatiť si však treba aj v ostatných mestách nad 50-tisíc obyvateľov. Byty sú v nich o tretinu drahšie ako v mestách s 20 – 50-tisíc obyvateľmi. Pri cenovej mape do hry vstupujú ekonomické rozdiely medzi regiónmi a dopravná dostupnosť.
Pezinok je počtom obyvateľov v porovnaní s Prievidzou polovičný, ceny bytov sú tu však dvojnásobné. V praxi to znamená, že za starší 3-izbový byt v Pezinku s rozlohou 70 metrov štvorcových zaplatí záujemca vyše 134-tisíc eur, v Prievidzi len vyše 76-tisíc eur.
Koronavírus ovplyvnil aj realitný trh, objem investičných nehnuteľností klesol o stovky miliónov eur
Cena bytu v hlavnom meste je až 3,5-krát vyššia ako v Lučenci, ktorý rebríček vybraných miest uzatvára. V prvej desiatke najdrahších miest v Cenovej 30-tke sú nielen krajské metropoly, ale aj dve mestá v blízkosti Bratislavy, a to Pezinok a Senec, alebo kúpeľné mesto Piešťany či Poprad.
Najlacnejšie byty sú na juhu
Poprad cenou predbehol dokonca svoje krajské mesto, Prešov. Naopak, najlacnejšie sa dá kúpiť byt na južnom Slovensku, Zemplíne či na hornej Nitre. Najnižšia priemerná cena nehnuteľností je v Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom či Trenčianskom kraji.
Počet slovenských miest, kde sa dá kúpiť trojizbový byt s výmerou 70 metrov štvorcových pod 100-tisíc eur, sa každý rok znižuje. V Bratislavskom kraji sa takýto byt nenájde. Najnižšia dostupnosť bývania je v hlavnom meste.
Za starší trojizbový byt tu zaplatí záujemca dokonca 200-tisíc eur. Pri tejto sume veľa záujemcov radšej uprednostní dvojizbový byt. Musia však počítať aj s tým, že v porovnaní s trojizbovým bytom ich vyjde jeden meter štvorcový až o 15 percent viac.