Na obnovu historicky a pamiatkovo chránených budov, nemocníc, škôl a iných verejných budov chce Slovensko vynaložiť celkovo 1,7 miliardy eur z plánu obnovy. Ako upozornila štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková, implementačná zodpovednosť jednotlivých komponentov z plánu obnovy je na jednotlivých rezortoch, pričom koordinačnú úlohu má ministerstvo financií.
Ministerstvo dopravy a výstavby plánuje podľa nej obnovovať historické a pamiatkovo chránené budovy s alokáciou 200 miliónov eur.
Tempo obnov sa má zintenzívniť
„Ministerstvo má ambíciu o maximálne transparentné výzvy s jasnými kritériami a realizovateľné do roku 2026. Ostatné verejné budovy sa budú obnovovať aj cez iné komponenty plánu obnovy a zároveň aj cez prostriedky z operačného programu Slovensko,“ podotkla Katarína Bruncková s tým, že dôležitá bude komplementarita medzi zdrojmi z plánu obnovy a budúcich eurofondov.
Hodnotenie budov cez systém Level(s) rozšíri pozornosť na všetky aspekty udržateľnosti, tvrdia odborníci
Podľa nedávno schválenej Dlhodobej stratégie obnovy fondu budov tempo obnovy verejných budov sa má zintenzívniť.
Príležitosť sa nemusí opakovať
Ako zdôraznil Richard Paksi z platformy Budovy pre budúcnosť, verejná správa by mala ísť príkladom tak v tempe, ako aj kvalite obnovy. Zároveň pripomenul, že investície do budov sú v pláne obnovy zastúpené masívnymi financiami, čo je podľa neho historická príležitosť, ktorá sa v blízkej dobe nemusí opakovať.
Platforma vyzýva jednotlivé ministerstvá na spoluprácu a na dialóg so sektorom, ktorý má aj praktické skúsenosti.