Partnermi Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania budú súkromní investori.
Keďže výstavbu nájomných bytov s regulovaným nájomným budú financovať z vlastných zdrojov a nebudú realizovať štátne zákazky, nemusia byť evidovaní v Registri partnerov verejného sektora.
Podľa podpredsedu vlády Štefana Holého (nom. Sme rodina) zo štátnych peňazí nepôjde do tohto systému ani euro.
Súkromné zdroje
„Všetko sú to súkromné zdroje veľkých nadnárodných spoločností. Myslím, že všetky sú kótované na burze, alebo majú svojich investorov. Už len z tohto titulu musia transparentne preukazovať burzovému dohľadu vo svojich domovských krajinách, s akými peniazmi pracujú, od koho peniaze vybrali, kto sú ich vlastníci a komu vyplácajú dividendy,“ uviedol Holý.
Vicepremiér tvrdí, že sú tam overené úplne inak ako je štandardom u nás v prípade spomínaného registra.
„Takže, že by sa v tom okruhu točili nejaké netransparentné peniaze, je v zásade vylúčené pravidlami jednotlivých burzových alebo bankových dohľadov,“ podotkol.
Spoločnosti majú doniesť do sektoru nájomného bývania nové etické či kvalitatívne štandardy správania, aby sa tento systém nezvrhol.
Medzinárodné spoločnosti
Záujem o účasť na výstavbe štátom podporovaných nájomných bytov na Slovensku prejavili zatiaľ štyri veľké medzinárodné spoločnosti YIT, Vienna Insurance Group, Heimstaden a BWSG.
Z alokovaných finančných prostriedkov v objeme 6 mld. eur by podľa Holého bolo možné postaviť zhruba 40-tisíc nájomných bytov.
Stavebné spoločnosti
YIT je najväčšia stavebná spoločnosť vo Fínsku. Podľa podpredsedu vlády prevádzkuje nájomné bývanie tohto typu v Helsinkách, postavila vyše 300-tisíc bytov v tomto systéme pre vlastnú potrebu, alebo pre iných.
„Vienna Insurance Group je spoločnosť, ktorú dlhodobo spomíname. Slovenská verejnosť pozná jej byty z Rakúska, prevádzkujú rádovo okolo 200-tisíc bytov, vlastnia byty vo Viedni a majú viac ako 60-ročné skúsenosti s týmto typom bývania,“ priblížil Holý s tým, že ide o kapitálovo veľmi silnú finančnú skupinu.
Švédska skupina Heimstaden patrí k najväčším prevádzkovateľom dostupného bývania v Európe, jej zámerom je podľa vicepremiéra postaviť milión bytov do roku 2030.
BWSG spravuje železničiarske nájomné byty v Rakúsku, venuje sa tomu už viac ako sto rokov. „Má v správe okolo 40-tisíc nájomných bytov,“ dodal Holý.