Dopyt po novom bývaní v Bratislave sa oproti minulému roku zvýšil, počas druhého kvartálu 2021 rástla aj priemerná cena bytov. Vyplýva to z tlačovej správy realitnej spoločnosti Lexxus.
„Napriek neustále rastúcim cenám nového bývania v hlavnom meste sa oproti minulému roku zvýšil dopyt po novom bývaní 2,5 násobne,“ uviedla spoločnosť s tým, že počas druhého kvartálu tohto roka opäť rástla priemerná cena voľných, ako aj predaných nových bytov.
Nárast priemeru o 184 eur
Podľa prvých údajov v prípade medziročného porovnania hovoríme o náraste priemernej ceny nových voľných bytov o viac ako 16 percent. „Ak porovnávame ceny s minulým kvartálom, priemerná cena sa zvýšila o ďalších 184 eur, resp. o 6,5 percenta,“ konštatuje spoločnosť.
Na Wolkrovej ulici v bratislavskej Petržalke vyrastie parkovací dom, určený bude pre rezidentov
„Ceny nových bytov v hlavnom meste rástli takmer u 42 percent developerských projektov. Pri väčšine z týchto projektov bol rast cien nehnuteľností zapríčinený nedostatočnou ponukou na trhu. K zvyšovaniu cien pomáhali aj priaznivé podmienky pre získanie úveru a nízke úrokové sadzby, ktoré výrazne zvyšovali dopyt na trhu,“ upozornil manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič.
Trh ponúka viac rozostavaných bytov
Ceny sa zvyšovali v rámci celej Bratislavy, najviac v druhom Bratislavskom okrese. V porovnaní s cenami zo začiatku roka až o 12,6 percenta. Cena predaných bytov sa vyšplhala na viac ako 2 700 eur bez DPH za meter štvorcový. „Medzikvartálne sa cena predaných bytov zvýšila o 9,9 percenta a jej rastová dynamika sa teda tiež výrazne zrýchlila,“ priblížila spoločnosť.
Počas druhého kvartálu ponúkalo nové bývanie menej než 80 developerských projektov. Celkovo bolo na konci sledovaného obdobia v Bratislave k dispozícii okolo 2 000 nových voľných bytových jednotiek. Na trhu je viac rozostavaných ako dokončených bytov.
Nové centrum Petržalky vyrastie pri Chorvátskom ramene, náklady na výstavbu dosiahnu 44 miliónov eur
„Podiel rozostavaných bytov predstavuje 94,9 percenta. Znamená to, že nové byty sa kupujú z papiera a developerské projekty sa vypredávajú už v čase ich výstavby,“ doplnila.
Rastú aj ceny starších bytov
Počet starších bytov na predaj sa oproti minulému kvartálu viac-menej nezmenil. „Avšak aj v prípade jednotkovej ceny starších bytov na sekundárnom trhu sme zaznamenali rast, konkrétne o 203 eur (6,5 percenta),“ uviedla spoločnosť, ktorá rovnako ako v prípade cien nových bytov, aj tu hovorí o zrýchlenej dynamike rastu cien.
„Priemerné ceny bytov ponúkaných na sekundárnom trhu vzrástli v rámci všetkých kategórií bytov, okrem jedno- a dvojizbových bytov,“ uzavrel realitná spoločnosť Lexxus.