Veľa výrobcov stavebných materiálov v súčasnosti využíva nadšenie verejnosti pre „zelené“ stavebné materiály. Mnohé výrobky sú označované ako udržateľné, aj keď je ich šetrnosť k životnému prostrediu otázna. Aké stavebné materiály sú teda najvhodnejšie pre udržateľnú výstavbu?
Dobrým pravidlom je hľadať produkty vyrobené z prírodných, obnoviteľných materiálov, ako aj produkty s recyklovaným obsahom. Tu je stručný zoznam udržateľných stavebných produktov pre stavbu vášho domova, usporiadaný podľa kategórií.
Podlahy z udržateľných materiálov
Bambus: Bambus nie je drevo, ale rýchlo rastúca tráva, ktorá sa zbiera v kultivovaných podmienkach ako trhová plodina. Bambus dorastie do zberovej zrelosti už za päť rokov, čo z neho robí veľmi ekologický stavebný materiál.
Korok: Korok je obnoviteľný materiál zozbieraný zo stredomorských korkových dubov. Kôra sa po odstránení z kmeňov stromov obnovuje pomerne rýchlo. Korok je v niektorých krajinách Stredozemného mora dôležitou obnoviteľnou trhovou plodinou, takže jeho používanie je ekologické aj ekonomické.
Recyklované drevené dosky: Staré drevené dosky zachránené pri búracích prácach môžu byť skvelým materiálom na podlahy a prepožičiavajú im starodávny nádych.
Prírodné alebo recyklované koberce: Veľké množstvo kobercových výrobkov sa vyrába zo syntetických vlákien vyrobených z chemikálií, ale sú k dispozícii aj koberce z prírodných vlákien, vrátane vlny, morských rias, kokosového vlákna, juty a sisalu.
Recyklovaná guma: Existujú rôzne podlahové materiály, ktoré sú vyrobené z recyklovaných gumových produktov, ako sú staré pneumatiky. Gumové podlahové dlaždice alebo gumené podlahy môžu byť skvelou voľbou pre rekreačné alebo dielenské priestory.
Linoleum: Linoleum sa vyrába zo živíc ľanového oleja zmiešaných s časticami dreva a korku a je ekologickejšou voľbou, ako je napríklad vinylová podlaha.
Najväčšími kritikmi zmien v stavebníctve zostávajú mestá a obce. Zmeniť to nemusí ani opakované pripomienkovanie
Ekologické farby
Farba s nízkym obsahom VOC: VOC je skratka pre prchavé organické zlúčeniny ( organické chemikálie, ako je napríklad formaldehyd ), ktoré môžu uniknúť do ovzdušia. VOC dáva farbám na báze oleja nepríjemný zápach. Farby s nízkym obsahom VOC majú menší pomer týchto organických zlúčenín.
Farba s nulovým obsahom VOC: Niektoré farby tieto látky neobsahujú. Nevýhodou je ich vyššia cena.
Prírodné farby: Prírodné alebo organické farby používajú iba prírodné zemné materiály a sú biologicky odbúrateľné. Skutočná prírodná farba je úplne bez petrochemických látok, ktoré sú prítomné aj vo väčšine latexových farieb s nulovým obsahom VOC.
Tmely a lepidlá
Tmely na báze sóje: Väčšina tmelov používa chemické akryláty, ale pre ekologickú alternatívu si kúpte tmely na báze sóje.
Lepidlá a tmely s nízkym obsahom VOC: Rovnako ako v prípade farieb, aj lepidlá s nízkym obsahom VOC majú nižšie pomery chemikálií, ako je formaldehyd a petrochemické látky.
Udržateľná strešná krytina
Bridlicová škridla: Bridlica a iné kamenné strešné krytiny obsahujú prírodné zemné rudy a sú bez chemikálií.
Hlinená škridla: Strešné škridly vyrobené z hliny pozostávajú z prírodných zemných rúd, ktoré neobsahujú ropu ani chemikálie.
Vláknocementové šindle: Ako alternatíva k asfaltovým šindľom je vláknocement úplne bez petrochemických látok.