Najväčšie podujatie ekonomickej diplomacie na Slovensku hostilo tento rok v Žiline viac ako 400 slovenských exportérov. Štvrtý ročník Exportného fóra organizuje rezort zahraničných vecí spolu s Radou slovenských exportérov.
Zúčastnil sa ho doteraz rekordný počet slovenských spoločností a verejných štátnych organizácií. V zahraničí je pritom veľký záujem o slovenské firmy pôsobiace v obrannom priemysle, v oblasti navigačných technológií, vodného hospodárstva či podniky s vyššou pridanou hodnotou.
Export je pre Slovensko kľúčový
„Slovenská republika má v rámci OECD druhú najotvorenejšiu ekonomiku, preto je pre nás kľúčový export, investície a medzinárodná spolupráca. Podporujeme aktivity domácich spoločností a cieľom rezortu diplomacie je posilniť ekonomický rozmer našej zahraničnej politiky,“ uviedol minister Juraj Blanár.
Cieľom fóra je zabezpečiť priamy kontakt podnikateľov s ekonomickými diplomatmi a aktérmi štátnej správy s ponukou proexportných služieb a vytvorením priestoru na výmenu názorov o nastavení, prioritách a nástrojoch proexportnej politiky Slovenska.
Prepájanie slovenských exportérov s ekonomickými diplomatmi
Podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislava Chovanca pomáha Exportné fórum prepájať a lepšie spoznať slovenských exportérov s ekonomickými diplomatmi pracujúcimi na zastupiteľských úradoch SR v zahraničí.
Slovenskí exportéri vítajú pridelenie portfólia obchodu a hospodárskej bezpečnosti Marošovi Šefčovičovi
„Ekonomická diplomacia a jej vplyv vo svete rastie a ekonomické a politické záujmy sú veľmi prepojené. Záujmy slovenských firiem v zahraničí treba chrániť a pripravovať pre nich pôdu, aby sa mohli presadiť,“ zdôraznil.
Slovensko je proexportná krajina
Spoluorganizátorom Exportného fóra je Rada slovenských exportérov. Od roku 2020 združuje slovenské podniky, ktoré sa snažia expandovať do zahraničia. Jej predseda Lukáš Parízek uviedol, že slovenské spoločnosti sa bez podpory štátu ťažšie presadia na zahraničnom trhu.
„Slovensko je proexportná krajina, a preto vítame organizáciu tohto pravidelného fóra v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí. Je to možnosť pre lepšiu interakciu verejného a súkromného sektora, tešíme sa na výsledky a ďalšiu spoluprácu,“ povedal.
Rezort diplomacie pripravil zmeny v sieti zastupiteľských úradov a navýšení počtu ekonomických diplomatov zo 17 na 43 pracovníkov naplno sa venujúcich ekonomickej diplomacii. Slovensko zároveň otvára nové zastupiteľské úrady v Alžírsku, na Filipínach, v Malajzii a Tanzánii.